«Φουριόζος» έχει ξεκινήσει στην Τραμπζονσπόρ ο Τάσος Μπακασέτας, καθώς σκόραρε εκ νέου στον εκτός έδρας αγώνα με τη Μαλάτιασπορ κι άνοιξε το δρόμο για τη σπουδαία νίκη της ομάδας του με 2-0, που την έφερε στην 4η θέση της βαθμολογίας (42β.)και στο -6 απ’ τις Φενερμπαχτσέ, Γαλατασαράι και Μπεσίκτας που ισοβαθμούν στην κορυφή στους 48 βαθμούς.

Ο διεθνής Έλληνας μεσοεπιθετικός υποδέχθηκε τη μπάλα από μακριά μετά από διώξιμο του γκολκίπερ Νταμπλού, έκανε κοντρόλ με αριστερό τακουνάκι και σούταρε δυνατά, σημειώνοντας στο 50ό λεπτό το γκολ που έδωσε πολύτιμο προβάδισμα στην Τραμπζονσπόρ.

Ο Μπακατέτας αντικαταστάθηκε στο 90ό λεπτό από τον Χοσεϊνί, αλλά πρόλαβε να κάνει τη… διαφορά με το δεύτερο τέρμα του στα πρώτα τρία παιχνίδια του με την ομάδα της Τραπεζούντας (9 συνολικά στο πρωτάθλημα), η οποία τον αγόρασε τον Ιανουάριο απ’ την Αλάνιασπορ, αντί 3,5 εκατ. ευρώ. Το 2-0 σημείωσε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ενκουάμε.