Η Λειψία, όπως είχε κάνει και η Μπάγερν, δεν άφησε το «δώρο» της Ουνιόν να πάει χαμένο… Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν νίκησε στη «Red Bull Arena» την αδύναμη Κολωνία με 4-1 και μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ, που ηττήθηκε στο Βερολίνο (0-2), στον ένα βαθμό, ούσα «συγκάτοικος» με τους Βαυαρούς στη δεύτερη θέση.

Τα τέσσερα από τα πέντε γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο διάστημα από το 22ο έως το 39ο λεπτό.

Η 12η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Πάντερμπορν 3-3 (47΄ Σάντσο, 84΄ Βίτσελ, 90΄+2 Ρόις – 5΄, 37΄ Μάμπα, 43΄ Χόλτμαν)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 0-2 (19΄ Βέγκχορστ, 65΄ Ζοάο Βίκτορ)

Βέρντερ Βρέμης-Σάλκε 1-2 (79΄ Οσάκο – 43΄ Χαρίτ, 53΄ Ραμάν)

Λεβερκούζεν-Φράιμπουργκ 1-1 (36΄ Ντιαμπί – 5΄ Χόλερ)

Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 2-0 (15΄ Ουγιά, 90΄+2 Άντερσον)

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μπάγερν Μονάχου 0-4 (11΄ Παβάρ, 27΄ Τολισό, 34΄ Γκνάμπρι, 70΄ Κουτίνιο)

Λειψία-Κολωνία 4-1 (22΄ Βέρνερ, 32΄ πεν., 79΄ Φόρσμπεργκ, 37΄ Λάιμερ – 39΄ Ζίχος)