Βαριά ήττα υπέστη ο Αστέρας Τρίπολης την Πέμπτη στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» του Λονδίνου. Οι Αρκάδες υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της Τότεναμ και συνετρίβησαν με 5-1 σκορ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

«Δήμιοι» για το συγκρότημα του Βεργέτη αποδείχθηκαν οι Κέιν (13′, 75′, 81′) και Λαμέλα (29′, 66′), που σημείωσαν τρία και δύο τέρματα αντίστοιχα, ενώ το «γκολ της τιμής» για την ελληνική ομάδα το σημείωσε στο 89′ ο Μπαράλες.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπεσίκτας έκανε υγιεινό περίπατο στο Βελιγράδι, συντρίβοντας με 4-0 την Παρτιζάν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με δύο μόλις άστοχα σουτ για κάθε ομάδα, με τον Αστέρα να απειλεί με τον Μάσα στο 6΄ και τους γηπεδούχους με τον Κέιν ένα λεπτό αργότερα.

Πάντως ο νεαρός στράικερ της Τότεναμ στο 13′ δεν λάθεψε και, με ωραίο σουτ, έβαλε σε θέση οδηγού στο σκορ την ομάδα του, η οποία πήρε «αέρα» δύο τερμάτων με εντυπωσιακή προσπάθεια («ραμπόνα») του Λαμέλα στο 29′, ένα λεπτό μετά την μοναδική ευκαιρία του Πάρα να κάνει το 1-1, όταν απέναντι στον Γιορίς νικήθηκε από τον Γάλλο τερματοφύλακα.

Ο Αστέρας προσπάθησε για ένα γκολ στην επανάληψη αλλά όλα τελείωσαν όταν και πάλι ο Λαμέλα «έγραψε» το 3-0 στο 66′ με διπλή προσπάθεια, κι αφού ο γκολκίπερ των «σπιρουνιών» έσωσε την εστία του από παραβίαση στο 69ο λεπτό στην προσπάθεια του Ουσέρο.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ανέλαβε δράση και πάλι ο Κέιν, ο οποίος πέτυχε ακόμα δύο γκολ στο 75′ και το 81′, φτάνοντας στο χατ-τρικ, ενώ στο 87′ η αποβολή του Λορίς, για την ανατροπή του Τσοκάνη, έδωσε την ευκαιρία στον Μπαράλες να μειώσει, καθώς νίκησε τον… Κέιν, που είχε πάρει τα γάντια, μετά την αποβολή του Γάλλου.

Tότεναμ-Αστέρας Τρίπολης 5-1

Γκολ: 12′, 75′, 81′ Κέιν, 30′, 66′ Λαμέλα – 89′ Μπαράλες

Κίτρινες: Παντελιάδης (Αστέρας)

Κόκκινες: Γιορίς (87′ Τότεναμ)

Τότεναμ (Ποκετίνο): Γιοορίς, Ντάιερ, Φάτσιο, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Λαμέλα (76΄ Έρικσεν), Καπού, Ντεμπελέ, Τάουνσεντ (83΄ Λένον), Κέιν, Αντεμπαγιόρ (76΄ Σαντλί).

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Μουνάφο, Μάσα (82΄ Μπακασέτας), Ουσέρο, Ρόλε (73΄ Μπαράλες), Τσοκάνης, Πάρα (80΄ Φερνάντες).