Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 2-0 της Καλλονής, στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 69’ με τον Ντε Μπλάσις, ενώ το 2-0 σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Καράσκο. Η Καλλονή αγωνίστηκε από το 24’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αναστασιάδη.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Το παιχνίδι για την Καλλονή… στράβωσε μόλις στο 24ο λεπτό. Ο Αναστασιάδης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα στον Χουάνμα κι έτσι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Αστέρας έχοντας αριθμητική υπεροχή κυριάρχησε στο γήπεδο, όμως δεν βρήκε τον τρόπο για να σκοράρει.

Στο 41΄ ο Χουάνμα έγινε αποδέκτης της μπάλας, μετά από σέντρα του Πιπίνη, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σιδεράκη. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ουσέρο εκτέλεσε φάουλ, ο Ντε Μπλάσις γύρισε την μπάλα με κεφαλιά στον Γκοϊάν, με τον τελευταίο να μη βρίσκει δίχτυα.

Ο Αστέρας συνέχισε να απειλεί και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 69΄ δικαιώθηκε, όταν μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Καλλονής η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ντε Μπλάσις, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε με πλασέ να γράψει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά «ανέβηκαν» και πάλεψαν για την ισοφάριση, χωρίς αποτέλεσμα όμως… Αντιθέτως, ο Καράσκο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων εκμεταλλεύτηκε την αντεπίθεση του Αστέρα και με δυνατό σουτ πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Σιδεράκη.

Αστέρας Τρίπολης – Καλλονή 2-0 (Nova 2)

Γκολ: 69′ Ντε Μπλάσις, 90′ Καράσκο
41′ Χουάνμα

Κίτρινες κάρτες: Γκοϊάν, Πιπίνης – Αναστασιάδης, Σιδεράκης, Xωριανόπουλος, Γκόμεζ

Κόκκινες κάρτες: 24′ Αναστασιάδης