Χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας ανάμεσα στην Καλλονή και τον Αστέρα Τρίπολης με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, καθώς οι γηπεδούχοι έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με τον Αναστασιάδη στο 90+5′.

Οι Αρκάδες είχαν προηγηθεί στο 84΄ με το πέναλτι του Γιάννου. Οι νησιώτες πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο νέο πρωτάθλημα, ενώ ο Αστέρας έφτασε στους 4. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες, καθώς στο 78ο λεπτό, αποβλήθηκε ο Κεϊτά και στο 84ο ο Ουκα.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Από μία σημαντική φάση είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στο 13ο λεπτό, ο Γκοϊάν απεσώβησε το γκολ για τους φιλοξενούμενους, καθώς πάνω στην γραμμή απομάκρυνε την μπάλα από το πλασέ του Γεωργίου μετά τη σέντρα του Μανούσου από τα δεξιά. Επτά λεπτά αργότερα, ο Αντέτζο Χογκ κράτησε το «μηδέν» για την Καλλονή απομακρύνοντας την μπάλα από τη μικρή περιοχή κι ενώ ο Φούντας δεν μπόρεσε να την βρει και να σκοράρει.

Η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Παιχνίδι κέντρου, με δυνατές μονομαχίες, αλλά χωρίς αξιόλογες φάσεις. Στο 58ο λεπτό, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος αντικατέστησε τον Μάσα, κάνοντας ντεμπούτο με τους Αρκάδες.

Μετά το 60ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, περιορίζοντας τους παίκτες της Καλλονής σε παθητικό ρόλο, καθώς μόνο ο Μανούσος ήταν απελπιστικά μόνος του μπροστά από τη σέντρα. Ωστόσο, η επιθετική λειτουργία του Αστέρα δεν είχε ουσία, καθώς στο 70` ο Χογκ απέκρουσε το σουτ του Λούϊ και δύο λεπτά αργότερα, ο Κρολ παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η φάση που καθόρισε και τον αγώνα, σημειώθηκε στο 84ο λεπτό, όταν ο Ούκα ανέτρεψε τον Γιάννου μέσα στην περιοχή και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την «εσχάτη των ποινών» μετέτρεψε σε γκολ ο «παθών», δίνοντας προβάδισμα στον Αστέρα Τρίπολης.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν «το έβαλαν κάτω» και στην τελευταία φάση (95`), έφτασαν στην ισοφάριση, όταν μετά από κόρνερ από τα αριστερά, ο Αναστασιάδης νίκησε τους αμυντικούς των Αρκάδων και με κεφαλιά, χάρισε στην Καλλονή τον πρώτο της βαθμό στην εφετινή Super League.

Κίτρινες: Κεϊτά, Ούκα, Κρολ – Γκοϊάν, Γιαννούλης, Γιάννου

Κόκκινες: Κεϊτά (78΄), Ούκα (84΄)

ΚΑΛΛΟΝΗ (Θαλής Θεοδωρίδης): Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Ούκα, Καλτσάς, Κεϊτά, Κρολ, Γεωργίου (63` Μπαργκάν), Σαμπά (56` Κλαντρούμπσκι), Τσαμπούρης (81` Βαλιός), Μανούσος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάϊκος Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Αλόκο, Γιαννούλης, Γκοϊάν, Ιγκλέσιας, Δημούτσος (81` Τσοκάνης), Μάσα (58` Παπαδόπουλος), Φούντας (67` Χαμντανί), Μπερτόλιο, Γιάννου.