Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάρολ Αντζιέλσκι ο οποίος μπήκε στο 58ο λεπτό και σημείωσε δύο γκολ (61’, 82’), ο Ατρόμητος πήρε μία νίκη γοήτρου απέναντι στη Λαμία επικρατώντας 3-1 στο Περιστέρι στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και βελτίωσε τη βαθμολογική του θέση.

Ο Γιουμπιτάνα είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 2’, με τον Σλίβκα να ισοφαρίζει προσωρινά στο 26’ σε 1-1, σε ένα αποτέλεσμα που δεν… κόστισε τίποτα στη Λαμία απ’ την στιγμή που είχε ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στην εξάδα και στα play off, μετά το ισόπαλο 3-3 του Αστέρα με την Κηφισιά.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Ο Ατρόμητος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα κι άνοιξε το σκορ με γκολ απ’ τα… αποδυτήρια. Μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από ωραία κάθετη πάσα προς τον Γιουμπιτάνα, ο επιθετικός της περιστεριώτικης ομάδας υποδέχθηκε με εξαιρετικό τρόπο την μπάλα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε κάνοντας το 1-0 για τον Ατρόμητο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους στο 19’ με το σουτ του Τσιλούλη που μπλόκαρε ο Τσιντώτας, ενώ στο 26’ ο Σλίβκα έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μαρτίνεθ έμεινε όρθιος παρά την πίεση του Κούντε και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα προς τον Σλίβκα, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Τσιντώτας στο 45’+2’ έκανε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Μαρτίνεθ, για να έρθουν δύο «χτυπήματα» του Αντζιέλσκι στο δεύτερο ημίχρονο και να δώσουν… αέρα νίκης στους Περιστεριώτες. Στο 61’ ο φορ του Ατρόμητου πήρε το… ριμπάουντ απ’ την απόκρουση του Κοσέλεφ σε κεφαλιά του Βαλένσια κι έκανε το 2-1, ενώ 69’ η ομάδα του Σάσα Ίλιτς έμεινε με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Γιουμπιτάνα με δεύτερη κίτρινη.

Παρόλα αυτά ο Αντζιέλσκι «μίλησε» ξανά στο 82’ από πάσα του Κουέν κι εκτέλεσε για δεύτερη φορά, «κλειδώνοντας» τη νίκη των γηπεδούχων με ένα γκολ που κατακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR.

Ατρόμητος – Λαμία 3-1 (Novasports Prime)

Γκολ: 2′ Γιουμπιτάνα (Ατρόμητος), 26′ Σλίβκα (Λαμία), 61′ Αντζιέλσκι (Ατρόμητος), 82′ Αντζιέλσκι (Ατρόμητος)

Κίτρινες κάρτες: Γιουμπιτάνα, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ – Καρλίτος, Μάλτσι

Κόκκινες κάρτες: 69′ Γιουμπιτάνα

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Αθανασίου (73′ Ντε Μποκ), Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Κεσχρίντα, Γκονζάλες, Κούντε (89′ Βρακάς), Γιουμπιτάνα, Καμαρά (58′ Κουέν), Βέργος (58′ Αντζιέλσκι), Βαλένσια (89′ Έρλινγκμαρκ).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Φερέιρα, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Νούνιες (65′ Στάνκο), Τζανδάρης (46′ Σαντάνα), Σλίβκα, Τσιλούλης (85′ Τσούκαλος), Μαρτίνεθ (76′ Τόσιτς), Καρλίτος (65′ Μάλτσι).