Η ΑΕΛ με γκολ του Στίφλερ στο 41’ επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ και ξεκόλλησε από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα της Super League. Οι «βυσσινί» με 23 βαθμούς άφησαν στους 21 τον Παναιτωλικό και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής τον ΟΦΗ.

Να σημειωθεί, ότι ισόπαλοι έληξαν οι δύο πρώτοι μεταξύ τους αγώνες στο πρωτάθλημα, με 0-0 στη Λάρισα και 1-1 στο Περιστέρι. Αυτή ήταν η 5η εφετινή νίκη της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα και η 4η εκτός έδρας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και πήραν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, ενώ δημιούργησαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 15΄, όταν μακρινό σουτ του Νάτσου μπλόκαρε ο Νάγκι. Η ΑΕΛ απάντησε στο 20΄ με σουτ του Ακούνια που πέρασε λίγο άουτ. Ο Ατρόμητος είχε στη συνέχεια δύο καλά σουτ με τον Σόλομον στο 21΄ (άουτ) και Γκάλο στο 38΄ (έδιωξε σε κόρνερ ο Νάγκι).

Η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 41΄ με κοντινή προβολή του Στίφλερ έπειτα από κεφαλιά του Ντουρμισάι και απόκρουση του Μανδά. Έτσι η ΑΕΛ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0, αφού ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στον εναπομείναντα χρόνο, χάνοντας μάλιστα μια καλή διπλή ευκαιρία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν κεφαλιά του Μανούσου βρήκε το δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Αγκάγιεφ έφυγε άουτ.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να πιέσει στην επανάληψη και στο 52′ σε εκτέλεση φάουλ ο Μανούσος πιάνει το σουτ, αλλά ο Νάγκι προβαίνει σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 78΄ ο τερματοφύλακας της Λάρισας επενέβη και αποσόβησε το γκολ σε κεφαλιά του Γούτα. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουνίθ βρήκε με εκτέλεση φάουλ μέσα στην περιοχή τον Γκάλο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε αουτ.

Ατρόμητος – ΑΕΛ 0-1 (Novasports 1)

Γκολ: 41′ Στίφλερ

45′ +2 δοκάρι ο Μανούσος

Κίτρινες κάρτες: Γκαλβάο, Μαυρομμάτης – Γλυνός, Γιακιμόφσκι, Ντουρμισάι, Μαξιμένκο, Νάγκι, Ζίζιτς, Μπέρτος

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς (71′ Θεοδωράκης), Γκάλο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκαλβάο, Σάλομον, Ούμπιδες, Νάτσος (58′ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (71′ Μάτιτς), Ενσικουλού (37′ Αγκάγιεφ), Μανούσος.

ΑΕΛ (Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Τσόσιτς, Γιακιμόφσκι (64′ Ηλιάδης), Στίφλερ, Κολομπίνο, Μπεν-Χατίρα (75′ Ζίζιτς), Γλυνός (64′ Νικολιάς), Ακούνια (88′ Γκράουρ), Ντουρμισάι (87′ Μιλοσάβλιεβιτς).