O OΦΗ άγγιξε το Σάββατο ένα μεγάλο «διπλό» στο Περιστέρι, στην εναρκτήρια συνάντηση της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, ωστόσο ο Ατρόμητος με γκολ στο 90+8′ κατάφερε να αποφύγει την ήττα και να διατηρήσει το αήττητο σερί του, που «τρέχει» επί 10 αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε έναν αντίπαλο που φαινόταν να μην έχει ξεκάθαρο πλάνο και άφηνε χώρους τους οποίους προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Μελ.

Ως εκ τούτου, οι μεγάλες στιγμές στα πρώτα 45 λεπτά ανήκαν στους Κρήτες που έφτασαν κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις, όλες με τελική προσπάθεια του Μπάκιτς.

Στο 8΄ ο Μαυροβούνιος μέσος σούταρε από το όριο της περιοχής και ο Τσιντώτας μπλόκαρε, στο 20΄ πλάσαρε εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό «παράθυρο», ενώ στο 38΄ από γύρισμα του Μοσκέρα αν και αμαρκάριστος σε άδεια εστία «κατάφερε» από κοντά να «σημαδέψει» το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνος και στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι με την είσοδο του Θοράρινσον είχε χάσει σε ταχύτητα, με τον Τοράλ να έχει μια φάση στο 65΄ σουτάροντας πάνω από το δοκάρι.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 81ο λεπτό για την ομάδα του Μελ, με προβολή του Λαμπρόπουλου. Ο βοηθός έδειξε οφσάιντ θεωρώντας ότι η παρουσία του Ντίκο επηρέαζε τον Τσιντώτα, αλλά το γκολ κατακυρώθηκε μετά από τετράλεπτη εξέταση στο VAR.

Το προβάδισμα του ΟΦΗ «αφύπνισε» τον Ατρόμητο που πίεσε αρκετά στη συνέχεια και τελικά κατάφερε να σώσει το βαθμό στο 90΄+8, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Γιουμπιτάνα ο Βαλένσια με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Μπάουμαν για το 1-1.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιουμπιτάνα, Τζαβέλλας – Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Γκαγιέγος, Ριέρα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούεν (87΄ Καραμάνης), Κούντε, Ντιρκς (64΄ Αντιέλσκι), Γιουμπιτάνα, Βαλένσια, Βέργος (73΄ Βρακάς).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Αμπάντα, Γκαγιέγος (79΄ Μεγιάδο), Γκλάζερ, Μπάκιτς, Τοράλ (79΄ Ριέρα), Μοσκέρα (46΄ Θοράρινσον), Φελίπε (79΄ Ντίκο).