Bαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ατρόμητος. Η ομάδα του Δέλλα χάρη σε γκολ του Ουσέρο στο τέταρτο λεπτό καθυστερήσεων επικράτησε την Κυριακή με 1-0 της Καλλονής στο Περιστέρι και επέστρεψε επιτέλους στις νίκες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι από το 76ο λεπτό αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ελλακόπουλου, ενώ στις καθυστερήσεις ο διαιτητής απέβαλε και τον Κεϊτά.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ελάχιστες φάσεις σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν. Η Καλλονή έσπασε την κατοχή του Ατρόμητου, απειλώντας την εστία του Γκορμπούνοφ με κάποια σουτ, ενώ οι γηπεδούχοι έγιναν επικίνδυνοι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, αλλά χωρίς το σκορ να αλλάξει.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος μπήκε στο ματς αποφασισμένος να πιέσει. Αρχισε να πιέζει την άμυνα της Καλλονής, αλλά οι ενέργειες του ήταν βεβιασμένες και εύκολη «λεία» για τους αμυντικούς της ομάδας της Μυτιλήνης.

Τα λεπτά περνούσαν και το άγχος βάρυνε περισσότερο τα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι πίεζαν, με ανορθόδοξο, όμως, τρόπο, την άμυνα της Καλλονής, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω της αποβολής του Ελλακόπουλου στο 76ο λεπτό.

Στο 85′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς μετά από λάθος του Γεωργίου, σουτ του Ούμπιντες, ο Χογκ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Ο Ατρόμητος συνέχισε να πιέζει στα τελευταία λεπτά και δικαιώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ουσέρο να νικά τον Χογκ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο διαιτητής, Φωτιάδης (Σερρών), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μπίτολο, Ουσέρο – Μανούσο, Κεϊτά, Τσαμπούρη, Γεωργίου.

Ατρόμητος (Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Κούρος (77′ Λε Ταλέκ), Μπιτόλο, Φυτανίδης, Κοντοές, Ούμπιδες, Μπρίτο, Μπαστακός (46′ Πίτου Γκαρσία), Ναπολεόνι, Ουσέρο, Λημνιός (58′ Μαρσελίνιο).

Καλλονή (Θεοδωρίδης): Χογκ, Ούκα, Γιορέντε (13′ λόγω τραυματισμού Κρολ), Τσαμπούρης, Κεϊτά, Αναστασιάδης, Σαμπά (71′ Ελλακόπουλος), Καλτσάς, Γεωργίου, Μπαργκάν (80′ Αντέτζο), Μανούσος.