Ένα ιστορικό γκολ για τον ίδιο αλλά και την εθνική του ομάδα σημείωσε ο άσος του Ολυμπιακού Χάμες Ροντρίγκες στο φιλικό παιχνίδι της Κολομβίας με τη Νότια Κορέα του συμπαίκτη του στους Πειραιώτες, Χουάνγκ Ιν-μπεόμ.

Ο μεσοεπιθετικός των «ερυθρόλευκων», έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία των «καφετέρος», φτάνοντας τα 26 τέρματα, κι έτσι ξεπέρασε τον Αρνόλδο Ιγκουαράν.

Ο 31χρονος άσος μείωσε σε 2-1 για τους Λατινοαμερικάνους, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται τελικά ισόπαλες  με σκορ 2-2.

Πλέον μπροστά του έχει μόνο τον Ρανταμέλ Φαλκάο που μετράει 36 τέρματα.

Για την ιστορία το σκορ είχε ανοίξει για τους Ασιάτες στο 10ο λεπτό ο Χέουνγκ-Μιν Σον, ο οποίος σκόραρε και πάλι για το 2-0 στο 45+2′. Ο Χάμες μείωσε σε 2-1 στο 46ο λεπτό και ο Καρασκάλ, τρία λεπτά αργότερα (49′), διαμόρφωσε το τελικό 2-2.