Ο Παναιτωλικός βρέθηκε να χάνει με 1-0 από κεφαλιά του Κόντε, αλλά με ανατροπή χάρη στα γκολ των Μπαλντασάρα (44΄) και Καρέλη (76΄) πέρασε νικηφόρα από τους «Ζωσιμάδες), με 2-1, σε φιλική αναμέτρηση, η οποία ήταν και η τελευταία για τις δύο ομάδες πριν την έναρξη της Super League. H ομάδα του Αγρινίου κέρδισετις εντυπώσεις και ήταν ανώτερη από αυτήν των Ιωαννίνων. Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, οι φίλοι του ΠΑΣ Γιάννινα τίμησαν την μνήμη του αδικοχαμένου φιλάθλου της ΑΕΚ, Μιχάλη Κατσούρη, φωνάζοντας ρυθμικά το όνομά του.

Ο Θανάσης Στάικος προτίμησε το 4-3-3 με τον Κλέιμαν να είναι κάτω από την εστία, ο Σόρια δεξιά στην άμυνα ο Κιάκος αριστερά, ο Παντελάκης με τον Εραμούσπε στο κέντρο της άμυνας, ο Καραχάλιος, ο Τζίνο και ο Ριένστρα η τριάδα στα χαφ, ο Παμλίδης δεξιά στην επίθεση, ο Τζίμας αριστερά και ο Κόντε στην κορυφή.

Από την πλευρά του ο Γκάμπριελ Σούρερ ξεκίνησε τον Παναιτωλικό με 3-4-3. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Μπρούνο Ντουάρτε, Μλάντεν και Μαλής στην τριπλέτα των στόπερ. Στα μπακ/χαφ δεξιά ο Λιάβας, αριστερά ο Τορεχόν, με χαφ στον άξονα τους Μπαλντασάρα και Τσιγγάρα. Στην επιθετική τριπλέτα, δεξιά ο Μπουζούκης και αριστερά ο Σέρχιο Ντίας, με τον Καρέλη στην κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κόντε να σκοράρει με κεφαλιά στο 35ο λεπτό. Όμως, στο 44΄, ο Μπαλτασάρα με ωραία κούρσα από το κέντρο έχοντας κλέψει την μπάλα ισοφάρισε κάνοντας το 1-1. Ο ΠΑΣ είχε μια καλή ευκαιρία στο β΄ μέρος με τον Παντελάκη να στέλνει, όμως την μπάλα στο δοκάρι του Παναιτωλικού. Με φάουλ, εν τέλει ο Καρέλης, στο 76′, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.