Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν αγχώθηκε στην έδρα της Τρουά, για την 34η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος και με το τελικό 3-1 έκανε ακόμη ένα βήμα προς τη στέψη, αυξάνοντας στους 6 βαθμούς τη διαφορά στην κορυφή από τη «διώκτρια» της Μαρσέιγ, η οποία ηττήθηκε 2-1 στο ντέρμπι με τη Λανς. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν με 22 βαθμούς στη ζώνη του υποβιβασμού.

Δίχως τον τιμωρημένο Λιονέλ Μέσι, οι πρωτευουσιάνοι μπήκαν γρήγορα σε τροχιά «διπλού» και σκοράροντας από ένα γκολ στις αρχές του κάθε ημιχρόνου, διαμόρφωσαν στο 59΄ το 2-0 (8΄ Μπαπέ, 59΄ Βιτίνια). Ο Σαβαλερίν στο 83΄, μείωσε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τρία λεπτά αργότερα τον Πένια να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Η 34η αγωνιστική:

Νις-Ρεν 2-1 (50΄ Λαμπόρντ, 72΄ Μοφί – 78΄ Μπουριγκό)

Ρεμς-Λιλ 1-0 (21΄ Μουνέτσι)

Λανς-Μαρσέιγ 2-1 (42΄ Φοφανά, 60΄ Οπεντά – 88΄ Παγιέτ)

Ανζέ-Μονακό 1-2 (64΄ Σιμά – 45΄ Γκολόβιν, 60΄ Μποάντου)

Λοριάν-Μπρεστ 2-1 (32΄,51΄ Κονέ – 69΄ Ντελ Καστιγιό)

Ναντ-Στρασμπούρ 0-2 (26΄πεν. Ντιαλό, 47΄ Ντιαρά)

Αζαξιό-Τουλούζ 0-0

Οσέρ-Κλερμόν 1-1 (36΄ Τουρέ – 54΄ Καουΐ)

Λιόν-Μονπελιέ 5-4 (31΄, 59΄, 82΄, 90+10΄πεν. Λακαζέτ, 70΄ Λόβρεν – 40΄, 41΄, 53΄πεν, 55΄ Γουαΐ)

Τρουά-Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 (83΄ Σαβαλερίν – 8΄ Μπαπέ, 59΄ Βιτίνια, 86΄ Πένια)