Ένα γκολ από τον πρώην σέντερ φορ του Εργοτέλη και του Ολυμπιακού, τον Ούγκο Κάιπερς, χάρισε την ισοπαλία 1-1 στην Γάνδη, απέναντι στην Γουέστ Χαμ την οποία φιλοξένησε στο Βέλγιο, στον πρώτο αγώνα του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Οι Βρετανοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και παραλίγο να προηγηθούν στο 40′ όταν ο Ναΐφ Αγκέρντ σκόραρε με το χέρι, αρχικά ο ρέφερι Τάσος Σιδηρόπουλος δεν το αντιλήφθηκε, όμως με παρέμβαση του Άγγελου Ευαγγέλου απ’ το VAR αποκαταστάθηκε η τάξη και το 0-0 διατηρήθηκε.

Ωστόσο τα  «σφυριά» κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους προηγήθηκαν 0-1 με τον Ντάνι Ίνγκς.

Στο 57′ ο Ούγκο Κάιπερς ισοφάρισε 1-1 για τους γηπεδούχους, που άξιζαν κάτι περισσότερο από την ισοπαλία, καθώς οι Βέλγοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 20 τελικές προσπάθειες για γκολ και ένα δοκάρι. Το τελικό αποτέλεσμα χρίζει ως φαβορί την Γουέστ Χαμ ενόψει της ρεβάνς στο Λονδίνο για το εισιτήριο των ημιτελικών.

ΓΑΝΔΗ: Ρουφ, Πιατκόβσκι, Οκουμού, Τορουναρίγκα (65′ Φορτούνα), Κάστρο Μόντες, Κουμς, Ντε Σαρτ, Χονγκ (64′ Οτζίτζα Οφόε), Φοφανά (65′ Σαμουάζ), Κάιπερς, Όρμπαν (83′ Τισουνταλί)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Τζόνσον, Ογκμπόνα, Αγκέρντ, Τσούφαλ, Ντάουνς (74′ Πακετά), Ράις, Έμερσον (88′ Κρέσγουελ), Μπόουεν, Ινγκς (60′ Αντόνιο), Λανσίνι (61′ Μπενραχμά).