Δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για να μπει «σφήνα» στην προνομιούχο τετράδα που οδηγεί στο επόμενο Champions League (ή ακόμα και στη διεκδίκηση του τίτλου) ξόδεψε η Φράιμπουργκ απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στο «Europa-Park Stadion» στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ένα αποτέλεσμα που επί της ουσίας δεν… βόλεψε κανέναν απ’ τους δύο, καθότι και οι «ασπιρίνες» παραμένουν πολύ μακριά απ’ τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, έχοντας βεβαίως ακόμη «ζωντανό» και τον στόχο του Europa League μετά την πρόκρισή τους στους «16» την περασμένη Πέμπτη (23/2) κόντρα στη Μονακό.

Η Φράιμπουργκ ήταν πολύ πιο «φρέσκια» στο πρώτο ημίχρονο κι άνοιξε το σκορ στο 29′ με τον Γκρίφο, όμως η Λεβερκούζεν ανασυντάχθηκε στο δεύτερο 45λεπτο και βρήκε τον τρόπο να «απαντήσει» με ένα πολύ ωραίο σουτ του Αζμούν στο 67′, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.