Στο τέλος η Χέρτα πήρε τη νίκη στο ντέρμπι στο Βερολίνο με 2-1 κόντρα στη Σάλκε, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τουσάρ (49′), για να ισοφαρίσει η Σάλκε με τον Μολέ στο 85ο λεπτό και να έρθει ο Κανγκά στο 89ο λεπτό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Νωρίτερα, η Ουνιόν Βερολίνου παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα με 2-1 στην έδρα της ουραγού της κατηγορίας μέχρι πριν την έναρξη του αγώνα, Μπόχουμ, δίνοντας έτσι στην Μπάγερν Μονάχου την ευκαιρία να την πλησιάσει στον έναν βαθμό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Φίλιπ Χόφμαν, που πέτυχε και τα δύο γκολ, έφθασαν στη μεγάλη νίκη και κατάφεραν να ξεφύγουν από την τελευταία θέση.

Η 11η αγωνιστική:

Μάιντς-Κολωνία 5-0 (11΄ πέν. Ίνγκβαρτσεν, 35΄ Κορ, 40΄ Σταχ, 73΄ Μάρτιν, 84΄ Ονισίβο)

Ντόρτμουντ-Στουτγκάρδη 5-0 (2′, 53′ Μπέλινγχαμ, 13′ Σίλε, 44′ Ρέινα, 72′ Μουκόκο)

Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ 2-2 (17′ Ντιαμπί, 75′ Φρίμπονγκ-28′ αυτ. Αντριχ, 54′ Αρνολντ)

Φράιμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 2-0 (56′ Κούμπλερ, 80′ Γκρίφο)

Χοφενχάιμ-Μπάγερν Μονάχου 0-2 (17′ Μουσιάλα, 38′ Τσούπο Μοτίνγκ)

Άουγκσμπουργκ-Λειψία 3-3 (34′ Μπερίσα, 51′ Ντεμίροβιτς, 64′ Βάργκας-72′ Σίλβα, 89′ Νκούνκου, 90′ Νοβόα)

Γκλάντμπαχ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (72′ Τουράμ-6′, 45′ Λίντστρεμ, 29′ Εμπίμπε)

Μπόχουμ-Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (43′, 71′ Χόφμαν-90’+ Πάντοβιτς)

Χέρτα Βερολίνου-Σάλκε 2-1 (49′ Τουσάρ, 89′ Κανγκά-85′ Μολέ)