Για 75 λεπτά η Σασουόλο κρατούσε το «τρίποντο» απέναντι στην Ουντινέζε, αν και από το 44΄ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, κατάφεραν με τρία γκολ σε διάστημα 18 λεπτών, τα δύο εξ αυτών στις καθυστερήσεις να φύγουν με το «διπλό» από τη Ρέτζιο Εμίλια με 3-1 και να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της Serie A.

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ξεκίνησε και πάλι στην ενδεκάδα των γηπεδούχων, αυτή τη φορά στο αριστερό άκρο της επίθεσης στο 4-3-3 του Αλέσιο Ντιονίζι. Αντικαταστάθηκε, όμως, στο 46ο λεπτό από τον Αϊχάν.

Η Μπολόνια «έσπασε το ρόδι» στο πρωτάθλημα και, μάλιστα, με ανατροπή επί της Φιορεντίνα (2-1). Οι «ροσομπλού» στο πρώτο ματς χωρίς τον Σίνισα Μιχαΐλοβιτς στον πάγκο τους (την ομάδα καθοδήγησε ο τεχνικός της U19 Λούκα Βιτζάνι) κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» και πλέον με τον Τιάγκο Μότα να αναλαμβάνει από τη Δευτέρα (12/09) και επισήμως τα νέα του καθήκοντα ευελπιστούν σε καλύτερη συνέχεια.

Τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε η Μόντσα με το εκτός έδρας 1-1 απέναντι στη Λέτσε, η οποία παρέμεινε χωρίς «τρίποντο» για 6η συνεχόμενη αγωνιστική.