Η Σπέτσια συνεχίζει να μαζεύει πολύτιμους εκτός έδρας βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στη Serie A. Μετά την ισοπαλία που απέσπασε στις 8 Απριλίου στο «Αρτέμιο Φράνκι» απέναντι στη Φιορεντίνα η ομάδα του Λεονάρντο Σεμπλίσι, έφυγε αλώβητη κι απ’ το «Λουίτζι Φεράρις» της Γένοβας με το ισόπαλο 1-1 απέναντι στην ουραγό Σαμπντόρια στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας ένα απ’ τα τελευταία «χαρτιά» τους για την παραμονή, πήραν… κεφάλι στο σκορ στο 23′ με τον Αμιόνε, ενώ έχασαν κι άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να πάνε με ισχυρότερο προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο 45λεπτο όμως η Σπέτσια ανέβασε «στροφές» κι έφτασε στην ισοφάριση στο 59′ με την καρφωτή κεφαλιά του άλλοτε επιθετικού της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε, ο οποίος σημείωσε το τρίτο εφετινό τέρμα του στη Serie A, «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο στην τελευταία θέση τη Σαμπντόρια.

Βασικός ήταν για την Σπέτσια ο Δημήτρης Νικολάου (αντικαταστάθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων), ενώ ο Μάριος Οικονόμου πέρασε ως αλλαγή για την Σαμπντόρια στο 78ο λεπτό.