Η εκ των ουραγών της εφετινής Serie A Βερόνα, έβαλε… δύσκολα στη Ρόμα, όμως στο φινάλε η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, βρήκε τον τρόπο για να φύγει με νίκη 3-1 απ’ το «Μπεντεγκόντι» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, επιστρέφοντας στις νίκες.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 27′ με τον Νταβίντοβιτς, όμως η αποβολή του σκόρερ στο 36′ για βίαιο μαρκάρισμα άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Τζανιόλο έφερε το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο φινάλε οι «τζιαλορόσι» κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Βερόνα με πρωταγωνιστή τον 18χρονο Κρίστιαν Βολπάτο.

Ο νεαρός μέσος έδωσε προβάδισμα στους Ρωμαίους στο 88′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «σέρβιρε» το τρίτο γκολ της ομάδας του προς τον Ελ Σαραουί, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Αυτή ήταν η 6η σερί ήττα για τη Βερόνα που παραμένει «βυθισμένη» στο βαθμολογικό πίνακα.

Η 12η αγωνιστική:

Νάπολι-Σασουόλο 4-0 (4΄, 19΄, 77΄ Οσιμέν, 36΄ Κβαρατσκέλια)

Λέτσε-Γιουβέντους 0-1 (73΄ Φατζιόλι)

Ίντερ-Σαμπντόρια 3-0 (21΄ Ντε Φράι, 44΄ Μπαρέλα, 73΄ Κορέα)

Έμπολι-Αταλάντα 0-2 (32΄ Χάτεμπερ, 59΄ Λούκμαν)

Κρεμονέζε-Ουντινέζε 0-0

Σπέτσια-Φιορεντίνα 1-2 (35΄ Ντζόλα – 14΄ Μιλένκοβιτς, 90΄ Καμπράλ)

Λάτσιο-Σαλερνιτάνα 1-3 (41΄ Τζακάνι – 51΄ Καντρέβα, 68΄ Φάτσιο, 76΄ Ντία)

Τορίνο-Μίλαν 2-1 (35΄ Τζίτζι, 37΄ Μίραντσουκ – 67΄ Μεσίας)

Βερόνα-Ρόμα 1-3 (27΄ Νταβίντοβιτς – 45΄+1 Τζανιόλο, 88΄ Βολπάτο, 90΄+2 Ελ Σαραουί)

Μόντσα-Μπολόνια 21:45