Τον αποκλεισμό από τη φάση των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας γνώρισε την Τέταρτη η Καλλονή, παρά την επιβλητική νίκη 5-0 επί του Αιγινιακού στη Μυτιλήνη, σε αναμέτρηση για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου.

Οι νησιώτες αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση, καθώς την ίδια ώρα ο Τύρναβος πήρε το βαθμό που χρειαζόταν στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λάρισα (1-1).

Η Καλλονή ήθελε μόνο νίκη στη σημερινή αναμέτρηση, προκειμένου να έχει ελπίδες πρόκρισης στους «16» του Κυπέλλου, και έβαλε τις βάσεις γι’ αυτή από το πρώτο λεπτό, καθώς «άνοιξε το σκορ» με το γκολ του Καμαρά.

Στο 36΄ οι γηπεδούχοι εδραίωσαν το προβάδισμά τους με το γκολ του Βλαστέλλη, ενώ «κλείδωσαν» τη νίκη στο 55΄ με το γκολ του Αγρίτη, ο οποίος «έγραψε» το 3-0.

Διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της ΑΕΛΚ έβαλε ο Καμαρά με το δεύτερο γκολ του στο 74΄, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 90΄ ο Ξύδας, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΛΚ, ο οποίος ένα λεπτό νωρίτερα είχε και δοκάρι.