Ισόπαλες, χωρίς σκορ, αναδείχθηκε Ξάνθη και Κέρκυρα, σε παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της Super League που διεξήχθη στα Πηγάδια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη απόδοση από τους ακρίτες και μάλιστα σημάδεψαν δύο φορές τα δοκάρια με τους Ρόχας (52’) και Κοντό (81’). Παράλληλα, οι Φαίακες διαμαρτύρονται για το γκολ του Χαβίτο που μπήκε στο 22’ και ακυρώθηκε.

Πατήστε εδώ και δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Η Κέρκυρα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να προηγηθεί αν δεν ακυρώνονταν το γκολ του Χαβίτο. Στο 22ο λεπτό ο άσος των Φαιάκων σκόραρε, ωστόσο υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ και έτσι το ματς έμεινε στο 0-0.

Ο Σάκης Τσιώλης στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε τους Καπετάνο και Φλίσκα, όμως η Κέρκυρα συνέχισε να έχει την υπεροχή. Η καλύτερη στιγμή της Ξάνθης ήταν στο 63’, όταν ο Κανακούδης παραλίγο να βάλει αυτογκόλ, ενώ η Κέρκυρα σταμάτησε στα… δοκάρια, στις προσπάθειες των Ρόχα στο 52’ και Κόντου στο 81’.

Στο 84΄η Ξάνθη πήγε να «κλέψει» το ματς με κεφαλιά του Καπετάνου, αλλά το 0-0 παρέμεινε.

Ξάνθη – Κέρκυρα 0-0 (Nova 4)