Αν και… ζορίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, η κάτοχος του περσινού Κυπέλλου Ολλανδίας, PSV Αϊντχόφεν πέρασε από το Ρότερνταμ με νίκη 2-1 επί της Σπάρτα κι εξασφάλισε την παρουσία της στους «16» του θεσμού.

Οι Σίμονς στο 34′ και Μαντουέκε στο 45’+1′ έδωσαν στην PSV ένα καθαρό προβάδισμα στο ημίχρονο, όμως η Σπάρτα μείωσε στο 61′ με τον Βερσούερεν, χωρίς ωστόσο να βρει όμως γκολ ισοφάρισης.

Εύκολη πρόκριση και για την Τβέντε του Χρήστου Τζόλη, καθώς επικράτησε της Τέστλαρ με 3-1, με τον διεθνή Έλληνα μεσοεπιθετικό να περνάει ως αλλαγή στο 77′ στη θέση του Μισιντιάν. Δύο γκολ του Ροτς (37′, 42′) κι άλλο ένα του Μισιντιάν απλοποίησαν τα πράγματα για την Τβέντε, με τον Ούντε Κότε να μείωνει στο 69′ στο τελικό 3-1.