Μεγάλη ευκαιρία για να πλησιάσει τις θέσεις των πλέι οφ έχασε η Ξάνθη.

Οι Ακρίτες παραχώρησαν λευκή ισοπαλία (0-0) στην Καλλονή στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League κι έτσι παραμένουν έξι βαθμούς μακριά από τον πέμπτο της βαθμολογίας, Πανιώνιο.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα πρέπει να θεωρούν και εαυτούς τυχερούς, καθώς οι ουραγοί του πίνακα λίγο έλειψε να φύγουν με το τρίποντο από την έδρα τους, δεδομένου ότι είχαν δύο δοκάρια.

Η Ξάνθη πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, ήταν καλύτερη και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες με κορυφαία αυτή στο 28′, όταν σε κεφαλιά του Καπετάνου από το ένα μέτρο ο Δαύκος απέκρουσε με τρόπο εντυπωσιακό, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα κι έτσι παρέμεινε στο ημίχρονο το 0-0.

Με εξαιρετική απόκρουση του Δαύκου σε προσπάθεια του Σολτάνι (47′) ξεκίνησε και το β’ 45λεπτο, το οποίο δεν είχε και πολλές διαφορές από το πρώτο. Καλύτερη η Ξάνθη, αλλά αδυνατούσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της. Στο 66′ άγγιξε το γκολ, όταν ο Παπαστεριανός πέρασε και τον Δαύκο, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 75′ ήρθε η στιγμή να γίνουν για πρώτη φορά απειλητικοί οι φιλοξενούμενοι, όταν ο Τσαμπούρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μάλιστα η Καλλονή είχε και δεύτερο δοκάρι στην εκπνοή του αγώνα (95΄) με τον Γεωργίου, με αποτέλεσμα το 0-0 να διατηρηθεί μέχρι το τέλος του ματς.