Xάρη στο εύστοχο πέναλτι του Βέργου στο 83ο λεπτό ο Παναιτωλικός επικράτησε την Κυριακή με 1-0 της Ξάνθης στον δεύτερο αγώνα μπαράζ, που διεξήχθη στο Αγρίνιο, κι έτσι θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν στη Super League.

Η ομάδα του Δέλλα είχε χάσει στα Πηγάδια με 2-1, ωστόσο με τη σημερινή της νίκη και σε συνδιασμό με το εκτός έδρας γκολ του πρώτου αγώνα κρατήθηκε στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Έχοντας μικρό προβάδισμα από το πρώτο ματς η Ξάνδη επιδίωξε με σφιχτή άμυνα να το διατηρήσει και με κάποιες αντεπιθέσεις να σκοράρει, για να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην επάνοδό της στη Super League.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν προσηλωμένοι στον στόχο τους για 83 λεπτά, αλλά τότε ήρθε ο Βέργος να σκοράρει με πέναλτι, όπως είχε κάνει και στην «Ξάνθη Αρένα» πριν από μερικές ημέρες, μόνο που αυτή την φορά το τέρμα που σημείωσε ήταν μία… ολόκληρη κατηγορία!

Στις καθυστερήσεις, ο προπονητής του Παναιτωλικού Τραϊανός Δέλλας κλώτσησε με δύναμη την μπάλα που ήρθε στα πόδια του, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Ευαγγέλου.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες: Μαλης, Ταχάρ, Βέργος, Ντίας, Κνετ – Μικελτάτζε, Δημούτσος, Θυμιάνης, Πανητελιάδης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Περέιρα (78΄ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ (59΄ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος (87΄ Βάντερσον), Μεντόσα.

ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς (85΄ Ντίνας), Παντελιάδης, Δημούτσος (85΄ Τέσιγια), Βέρκερ , Έμπερτ, Μικελτάτζε (64΄ Τάτος, 78΄ Σρόιγεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου (65΄ Θυμιάνης).