Στις νίκες επέστρεψε τη Δευτέρα η Skoda Ξάνθη, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της Super League.

Oι Ακρίτες, με γκολ των Κλέιτον (47′) και Σολτάνι (54′) επικράτησαν με 2-0 σκορ της Νίκης Βόλου στο παιχνίδι που διεξήχθη στα Πηγάδια και έριξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής, φτάνοντας έτσι τους εννέα βαθμούς.

Αντίθετα η Νίκη Βόλου, μετά από αυτήν την ήττα, παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με τρεις βαθμούς.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το συγκρότημα του Λουτσέσκου πήρε από την αρχή τα ηνία του ματς και είχε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος να σκοράρει με τον Καπετάνο στο 13′ και το 31′, αλλά και τον Κλέιτον στο 39′.

Η Νίκη Βόλου κράτησε ανέπαφη την εστία της για 45 λεπτά, ωστόσο στην επανάληψη δέχτηκε δύο γκολ σε διάστημα οκτώ λεπτών και είδε την πλάστιγγα του ματς να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 47′ ο Κλέιτον Σίλβα με πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ και στο 54′ ο Σολτάνι έγραψε το 2-0 «καθαρίζοντας» το ματς για τους Ακρίτες που στο 83′ είχαν δοκάρι με τον Κλέιτον.

Κίτρινες: Μπαξεβανίδης – Κυζιρίδης, Ιβενς, Τσουκάνης, Νικλητσιώτης

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Ομπόντο (84΄ Φλίσκας), Βασιλακάκης (77΄ Παπαστεργιανός), Κλέιτον, Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης, Λουσέρο (46΄ Ράνος)

Νίκης Βόλου (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Ταΐρης, Καρασαλίδης, Ίβενς, Κυζιρίδης (64΄ Σκούρταϊ), Τζιώρας, Τσουκάνης (46΄ Αργυρίου), Ροζέριο (67΄ Μέτσε), Σταμπολζίεφ, Κοτσαρίδης, Νικλητσιώτης, Μαρινάκης