Στους «Ζωσιμάδες» έμελλε να γευτεί ο Λεβαδειακός για πρώτη φορά φέτος το «νέκταρ» της νίκης μακριά από τη βάση του.

Η ομάδα του Παντελίδη συνέτριψε με 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της εξ αναβολής έκτης αγωνιστικής της Super League, κάνοντας «πάρτι» σε μία από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος.

Με αυτό το τρίποντο οι Βοιωτοί πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 11 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο «Άγιαξ» της Ηπείρου παρέμεινε στους 16.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι Βοιωτοί είχαν καλύτερο ρυθμό σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο και στο 12′ απείλησαν με τον Ορτέγκα, το σουτ του οποίου απόκρουσε με το πόδι ο Βελλίδης.

Στο 28′ το σουτ του Μαχαίρα έφυγε άουτ κι ένα λεπτό μετά έφτασαν πολύ κοντά στο 0-1, με το πλασέ του Μάντζιου να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Βελλίδη.

Η ανωτερότητα της ομάδας του Παντελίδη καρποφόρησε στο 38′, όταν από τη σέντρα του Κονέ, ο Τομάς με κεφαλιά έβαλε μπροστά το Λεβαδειακό (1-0) στους «Ζωσιμάδες».

Πέντε λεπτά μετά (43′) οι Βοιωτοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ, πάλι από προσπάθεια του Κονέ και με σκόρερ αυτή την φορά το Μάντζιο με σουτ (0-2).

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στο 61′, όταν ο Μιλοσάβλιεβ βρέθηκε απέναντι από το Βελλίδη και με πλασέ έκανε το 0-3 «σβήνοντας» την όποια ελπίδα που μπορεί να είχαν έως τότε οι γηπεδούχοι για να «επιστρέψουν» στο ματς.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν πετάξει «λευκή πετσέτα» και στο 68’ δέχτηκαν και τέταρτο γκολ, από τον Μάντζιο, ο οποίος σαν σε… προπόνηση έφτασε στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του.

Κίτρινες: Λίλα – Ορτέγκα, Γεωργιάδης, Μάντζιος

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ.Πετράκης): Βελλίδης, Μπέριος, Ακόστα (60΄ Κοροβέσης), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μανιάς (83΄ Σαπαλίδης), Τσουκαλάς, Ίλιτς, Στρούνα (60΄ Χαρίσης), Τσάβες, Λίλα

Λεβαδειακός (Σ.Παντελίδης): Σηφάκης, Μαχαίρας, Μάντζιος (83΄ Σοτέλο), Κώτσιος, Γεωργιάδης, Ζίτο, Βούκσεβιτς (64΄ Γκόμες), Τομάς, Ορτέγκα, Μιλοσάβλιεβ (72΄ Νικολακάκης), Κονέ.