Ο ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη, καθώς στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής επικράτησε 2-0 του Λεβαδειακού, ενώ έπαιζε με δέκα παίκτες. Το γκολ πέτυχαν στο 77’ ο Νικολιάς και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάνος, ενώ στο 50’ ο Κάργας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στους 26 βαθμούς ανέβηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος νιώθει πιο άνετα, σε ότι αφορά την παραμονή του στην κατηγορία. Από την άλλη, ο Λεβαδειακός έμεινε στους 20 με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Το ματς είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα με τον ΠΑΣ να απειλεί πρώτος, όταν στο 15’ ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στο τετ-α-τετ με τον Μπάγιτς. Για τον Λεβαδειακό ο Μαρκόφσκι σκόραρε στο 28ο λεπτό αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Μαρκόφσκι σκόραρε εκ νέου, όμως ο Σιδηρόπουλος καταλόγισε επιθετικό φάουλ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μένει με δέκα παίκτες καθώς ο Κάργας αντίκρισε δεύτερη κίτρινη. Ο Λεβαδειακός είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα και πίεσε για το γκολ, όμως ο ΠΑΣ ήταν η ομάδα που σκόραρε. Στο 77ο λεπτό ο Αντιλέχου προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα προς τον Μπάγιτς, όμως έκανε λάθος και ο Νικολιάς με λόμπα νίκησε στο τετ-α-τετ τον Μπάγιτς και άνοιξε το σκορ. Το δεύτερο τέρμα για τον ΠΑΣ ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με «ψαλίδι» του Μάνου.

Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-2 (Novasports 1)

Γκολ: 77′ Νικολιάς, 90’+5′ Μάνος

Κίτρινες κάρτες: Μπουκουβάλας, Κάργας

Κόκκινες κάρτες: 50′ Κάργας

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Ρεκγιασβίλι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος (76′ Σαβαντογκό), Μητρόπουλος (82′ Καραχάλιος), Στανόγεβιτς (61′ Μέλεγκ), Νανγκίς, Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Νεόφυτος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κάργας, Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Κάστρο, Πάντελιτς, Νικολιάς, Παμλίδης (80′ Αποστολόπουλος), Αθανασιάδης (87′ Μάνος).