Ζωντανός στη μάχη της παραμονής παρέμεινε ο Λεβαδειακός, καθώς πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη τη Δευτέρα στο ντέρμπι της ουράς της βαθμολογίας, με αντίπαλο τον Πλατανιά.

Οι Βοιωτοί επιβλήθηκαν στα Περιβόλια με 3-1 των Χανιωτών, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League και με αυτό το «τρίποντο» έφτασαν τους 25 βαθμούς, πλησιάζοντας στους δύο πόντους το συγκρότημα του Χριστόπουλου, το οποίο έχασε ένα ματς από αυτά που χαρακτηρίζονται ως «εξάποντα».

Με γκολ συνδύασε το ντεμπούτο του με τους «πράσινους» ο Άλαν Πουλίδο, ο οποίος στο 55′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, η οποία είχε προηγηθεί με τέρμα του Τόμας στο 42′. Ο Μάντζιος στο 90+4′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ το γκολ της τιμής για τους Κρητικούς το πέτυχε ο Τετέ στο 52′.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, με τον Λεβαδειακό να δείχνει τις άγριες διαθέσεις του από αρκετά νωρίς, καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Πέτρος Γακουμάκης, σκόραρε, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 12΄ ο Γκαβιλάν νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Σηφάκη, ενώ στο 36΄ ο Ισπανός μέσος απείλησε εκ νέου με ένα καλό αλλά (μόλις) άστοχο σουτ.

Τελικά το σκορ άνοιξε στο 42΄ με καρφωτή κεφαλιά ο Τομάς από κόρνερ του Πελέ, για να ισοφαρίσουν με τον ίδιο τρόπο οι γηπεδούχοι στο 52΄ με τον Τετέ.

Τρία λεπτά αργότερα πάντως ο Πουλίδο άνοιξε λογαριασμό με τους Βοιωτούς με διαγώνιο σουτ, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 73΄ ο Τόρες έχασε την ευκαιρία για το 2-2 αστοχώντας στην κεφαλιά που επιχείρησε, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μάντζιος σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Πλατανιάς-Λεβαδειακός 1-3