H ΑΕΚ τα…βρήκε σκούρα την Κυριακή απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, που προηγήθηκε στο ΟΑΚΑ, ωστόσο με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε εν τέλει με 2-1 της ελαφράς ταξιαρχίας, κάνοντας το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα της Football League.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» πάγωσε το Ολυμπιακό Στάδιο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+3΄), παίρνοντας προβάδισμα με το εύστοχο πέναλτι του Γκονζάλες, ωστόσο στο 53΄ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βάντερσον με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο «δικέφαλος» στη συνέχεια εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έφτασε αρχικά στην ισοφάριση με τον Ντακόλ στο 61′, ενώ πέτυχε την ολική ανατροπή με το εύστοχο πέναλτι του Μάνταλου στο 85΄.

ΑΕΚ (Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Πεταυράκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος (Γεωργέας 75′), Κορδέρο, Μάνταλος, Ντούνης (Ζόριτς 68′), Μπαρμπόζα, Πλατέλλας, Ντακόλ.

Απόλλων Σμύρνης (Κωστένογλου): Κουτσόπουλος, Κύργιας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Σέτι (Χατζής 12′), Κοτσώνης, Ηρακλής, Γκονζάλες (Κυριάκος 55′), Λαγός (Ντουαρτέ 86′), Ανγκούλο, Βάντερσον.