Σαρωτική στο β΄ ημίχρονο, η Ιαπωνία συνέτριψε 5-0 τη Ζάμπια στο Χάμιλτον και μπήκε με το… δεξί στο Μουντιάλ 2023 γυναικών, που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

Η αστιατική ομάδα, που είχε αναδειχθεί πρωταθλήτρια κόσμου το 2011, δυσκολεύτηκε μέχρι να διασπάσει την άμυνα των Αφρικανών, κάτι που κατάφερε τελικά στο 43΄ με γκολ της Μιγιαζάουα. Από κει και πέρα, οι Γιαπωνέζες κυριάρχησαν και ανέβασαν το δείκτη του σκορ με τέρματα της Τανάκα στο 55΄, ξανά της Μιγιαζάουα στο 62΄, της Εντό στο 71΄ και της Ουέκι στις καθυστερήσεις με πέναλτι. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε η τερματοφύλακας της Ζάμπια, Κατρίν Μουσόντα, και η αντικαταστάτριά της, Γιουνίς Σακάλα, απέκρουσε αρχικά το πέναλτι, όμως η διαιτητής έδειξε επανάληψη και τη δεύτερη φορά η Ουέκι ευστόχησε.

Ιαπωνία και Ισπανία είναι τα φαβορί του 3ου ομίλου και μέχρι τώρα δικαιώνουν τα προγνωστικά. Η ιβηρική ομάδα ξεκίνησε χθες (21/7) τις υποχρεώσεις της με ένα άνετο 3-0 επί της Κόστα Ρίκα.