Την παραμονή της στην Bundesliga εξασφάλισε ουσιαστικά η Βέρντερ Βρέμης, 10 αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν. Σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ής ημέρας (σ.σ. ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί στις 7 Φεβρουαρίου αλλά αναβλήθηκε λόγω σφοδρής χιονοθύελλας) η ομάδα του Φλοριάν Κόχβελντ επικράτησε με 2-0 στη «Σούκο Αρένα» της Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν μπροστά τους μία «χρυσή» ευκαιρία με νίκη να βγουν εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, ωστόσο, απέτυχαν παταγωδώς και παραμένουν σε θέση… μπαράζ παραμονής.

Ο Αμερικανός, Σάρτζεντ άνοιξε το σκορ στο 47΄, για να έρθει ο Μόχβαλντ εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο να «σφραγίσει» το «τρίποντο» των «πράσινων» στο 74ο λεπτό.

Η Αρμίνια έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 71΄ λόγω αποβολής του Ντε Μεντίνα.