Η «μάχη» για τον κορυφαίο σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων, ανάμεσα στον Έρλινγκ Χάαλαντ και στον Κιλιάν Εμπαπέ, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων, μέχρι κι εχθές (20/6), ημέρα διεξαγωγής της τελευταίας αγωνιστικής, για την περίοδο 2022-23, τόσο σε συλλογικό, όσο και σε επίπεδο εθνικών ομάδων.

Νικητής αναδείχθηκε ο Νορβηγός επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι, ο οποίος με τα δύο γκολ που πέτυχε στην νίκη της εθνικής ομάδας της χώρας του επί της Κύπρου με 3-1, για τα προκριματικά του EURO 2024, έφθασε στα 56 γκολ. Από την πλευρά του, ο Γάλλος επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν, σκόραρε με πέναλτι το μοναδικό γκολ στην νίκη των «πετεινών» επί της εθνικής Ελλάδας με 1-0 κι «έμεινε» στα 54 γκολ.

Ο Χάαλαντ σημείωσε 52 γκολ με την Μάντσεστερ Σίτι και τέσσερα με την εθνική Νορβηγίας, σε 57 συμμετοχές, ενώ ο Εμπαπέ, πέτυχε 41 τέρματα με τους πρωταθλητές Γαλλίας και 13 με τους «τρικολόρ» σε 56 αναμετρήσεις.

Μάλιστα, ο νεαρός Νορβηγός, έγινε σε ηλικία 22 ετών και 334 ημερών, ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που αναδείχθηκε κορυφαίος σκόρερ σε μια αγωνιστική περίοδο αγωνιζόμενος σε έναν ευρωπαϊκό σύλλογο του Top 5, μετά από τον Βραζιλιάνο, Ρονάλντο. Στις 29 Ιουνίου 1997, όταν το «φαινόμενο» ήταν μόλις 20 ετών και 280 ημερών, τελείωσε την χρονιά με 62 γκολ σε 66 συμμετοχές με την «σελεσάο» και την Μπαρτσελόνα.