Η έλευση του Τραϊανού Δέλλα στο «τιμόνι» του ΟΦΗ στην θέση του Πέπε Μελ, έφερε διαφορετικό «αέρα» στην κρητική ομάδα, η οποία νίκησε τον Πανσερραϊκό με το εμφατικό 4-0 στο «Θ. Βαρδινογιάννης» στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί 5 ηττών που μετρούσε σε Super League και Κύπελλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΟΦΗ που σημείωσε τα τρία πρώτα τέρματά του μέσα σε ένα δεκάλεπτο, ήταν ο νεοαποκτηθείς Άαρον Ισέκα ο οποίος σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ του στο πρωτάθλημα (23’, 33’), με τους Λαμπρόπουλο (29’) και Μπακού (79’) να πετυχαίνουν τ΄ άλλα δύο.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο, ο Πανσερραϊκός είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή με την κεφαλιά του Διαμαντή στο 22’ που έφυγε παράλληλα με την εστία. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ισέκα έπαιξε το ένα-δύο με τον Μπακού, «πάτησε» στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Χόβαν κάνοντας το 1-0.

Στο 29’ ο Ριέρα εκτέλεσε κόρνερ από τα από τα αριστερά, ο Μορέιρα πήρε μία κεφαλιά προς τα πίσω κι ο Λαμπρόπουλος αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι, πλάσαρε κάνοντας το 2-0 των Κρητικών.

Το ονειρεμένο δεκάλεπτο του ΟΦΗ έκλεισε με το τρίτο γκολ στο 33’. Ο Τοράλ συνδυάστηκε με τον Μπάκου, ο οποίος βρήκε τον ελεύθερο Ισεκά, ο οποίος σε κενή από τα αριστερά της περιοχής έκανε το 3-0.

Οι μαζικές αλλαγές του Πάμπλο Γκαρσία βελτίωσαν ελαφρώς την εικόνα του Πανσερραϊκού, ο οποίος είχε δοκάρι στο 50’ σε απευθείας φάουλ του Ουάρντα, ενώ στο 56’ ο Τομάς σούταρε ελάχιστα άουτ.

Ο ΟΦΗ παρά τις αλλαγές συνέχισε να είναι πολύ πιο απειλητικός κι έφτασε και σε τέταρτο γκολ στο 79’ με τον Μακάνα Μπακού, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Χόβαν, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της κρητικής ομάδας.

ΟΦΗ – Πανσερραϊκός 3-0 (Cosmote Sport 1)

Γκολ: 23′ Ισέκα, 29′ Λαμπρόπουλος, 33′ Ισέκα, 79′ Μπακού

Κίτρινες κάρτες: Γκαγέγκος, Μπάουμαν, Νέιρα, Μαρινάκης – Ουεντραόγκο, Τομάς

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον (46′ Μαρινάκης), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Γκαγέγκος (81′ Γκλάζερ), Μπάκιτς, Τοράλ (61′ Νέιρα), Ριέρα (71′ Αποστολάκης), Μπάκου, Ισέκα (71′ Φελίπε Λουίζ).

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Θυμιάνης, Διαμαντής (46′ Ντανκερλούι), Μπέργκστρεμ, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (46′ Οικονόμου), Ουεντραόγκο (46′ Στάικος), Μούργος (46′ Χατζηστραβός), Ουάρντα, Τομάς (66′ Γούλερι).