Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League. Η «ελαφρά ταξιαρχία» προηγήθηκε στο 17’ με τον Ντάουντα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Στάρτζεον. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 84’ ο Ιωαννίδης.

Το πρώτο ημίχρονο είχε έναν όμορφο ρυθμό, με αρκετές φάσεις και ένα γκολ από κάθε ομάδα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18΄ με τον Ντάουντα. Ο Σλίβκα πλάσαρε από κοντά τον Σωτηρίου, ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έδιωξε, όμως ο Ντάουντα πήρε το ριμπάουντ και ανενόχλητος έκανε το 1-0.

Στο 22′ είχαμε μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Γρίβα να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βέρχουλστ υπό την πίεση των αντίπαλων αμυντικών. Όμως, στο 27΄, από σέντρα του Ουές ο ακάλυπτος Στάρτζεον με κοντινή κεφαλιά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο ΟΦΗ ήταν πιο επιθετικός στα τελευταία λεπτά του Α΄ ημιχρόνου. Έτσι στο 40΄ σουτ του Σολίς εξουδετέρωσε ο Βέρχουλστ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Στάρτζεον δεν κατάφερε από κοντά να βρει την μπάλα για να σκοράρει μετά από σέντρα του Κοροβέση.

Στο 63΄ ο Στάικος έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά, όπως και στο 81′ ο Γρίβας σε τετ-α-τετ με τον Βέρχουλστ. Έτσι φθάσαμε στο 84΄, όπου από τραγικό λάθος του Σωτηρίου, που αντί να μπλοκάρει έχασε την μπάλα, ο Ιωαννίδης πλάσαρε σε κενή εστία για να κάνει το 2-1.

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 2-1 (Novasports 1)

Γκολ: 17′ Ντάουντα (Απόλλων), 27′ Στάρτζεον (ΟΦΗ), 84′ Ιωαννίδης (Απόλλων)

Κίτρινες κάρτες: Σλίβκα, Μπαξεβανίδης – Στάικος

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (88′ Λαγός), Μπεντινέλι (46′ Χουχούμης), Σλίβκα, Φερνάντεζ (73′ Τσαμπούρης), Τσιλούλης (32′ Φατιόν), Ντάουντα (73′ Ιωαννίδης).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Διαμαντής, Γιαννούλης, Ουές, Στάικος (88′ Σόουζα), Ντε Γκουζμάν, Μεγιάδο, Στάρζεον, Γρίβας, Σολίς (78′ Σαρδινέρο).