Δύο πρόσωπα παρουσίασε ο ΟΦΗ στο φιλικό του παιχνίδι με την ολλανδική Ντε Χάαγκ, όπου γνώρισε την ήττα με 1-0.

Οι Κρητικοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τέρμα του Άλμπερτ, ο οποίος στο 39′ βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.  Γενικά στο πρώτο ημίχρονο ο η ομάδα του Ηρακλείου παρουσίασε κακό πρόσωπο, διάστημα στο οποίο οι Ολλανδοί έχασαν αρκετές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο, κυκλοφόρησε την μπάλα καλύτερα, κάτι που δυσκόλεψε την Ντε Χαάγκ.

Μάλιστα, στο τελευταίο εικοσάλεπτο είχε τις καλές στιγμές για να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Μιλιάζες εκτέλεσε το κόρνερ στο 73′, με τον Χάνσεν να αποκρούει την κεφαλιά του Μακρή, ενώ αυτή του Κάλαϊτζιτς δύο λεπτά αργότερα κατέληξε άουτ. Παρ’ όλη την υπεροχή η κρητική ομάδα δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.