Mολονότι είχε καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 1-0 από την Βέστερλο, στο τέταρτο φιλικό ματς που έδωσε από την έναρξη της προετοιμασίας του.

Το κρητικό συγκρότημα δεν έχει καταφέρει ακόμη να πάρει την πρώτη του νίκη, καθώς σήμερα γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα του, μετά από την Φίτεσε, ενώ έχει άλλες δύο ισοπαλίες απέναντι σε Άντερλεχτ και Φορτούνα Σιτάρντ.

Το άσχημο για τους Κρήτες ήταν ότι στη διάρκεια του ματς τραυματίστηκε ο Τζον Τοράλ, ο οποίος αποχώρησε στο 25ο λεπτό με ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο και θα υποβληθεί άμεσα σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβασρότητα της κατάστασής του.

Το γκολ που έκρινε το φιλικό πέτυχε ο Σούμα στο 51ο λεπτό, ενώ η ελληνική ομάδα τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μεγιάδο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.