Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν η Καλλονή και ο ΟΦΗ, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 την Τετάρτη στο «Θ. Βαρδινογιάννης», για την 15η αγωνιστική της Super League.

H ομάδα της Μυτιλήνης προηγήθηκε στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χουάμα στο 70’, ωστόσο τρία λεπτά ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Μακρή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 81′  αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τριποτσέρης (ΟΦΗ).

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Καλλονή έδειξε να πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη της καλή φάση στο ματς.

Ο Τσαμπούρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε τον Λορία, ωστόσο ο γκολκίπερ του ΟΦΗ μπλόκαρε, όπως και στην φάση του 8ου λεπτό, στο σουτ του Καλτσά από το ύψος της περιοχής.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο αντέδρασε και στο 14′ έχασε διπλή ευκαιρία, όταν ο Χογκ νίκησε σε τετ-α-τετ τον Πετρόπουλο και στη συνέχεια εξουδετέρωσε σουτ του Μερεμπασβίλι, ενώ στο 29΄ σε εκτέλεση φάουλ του Μερεμπασβίλι, η μπάλα πέρασε πάνω απ’ την εστία του Χογκ.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57΄ σουτ του Μπανούση μπλόκαρε ο Χογκ.

Στη συνέχεια η Καλλονή έχασε τους Βαλιό και Τσαμπούρη που τραυματίστηκαν και αντικαταστάθηκαν από τον Μαντζουράκη, αλλά αυτό δεν έκανε ευκολότερο το έργο του ΟΦΗ.

Αντίθετα, η ομάδα της Λέσβου ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει στο 70΄ με πέναλτι του Χουάνμα σε χέρι του Τριποτσέρη. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν τρία λεπτά αργότερα (73΄) με κεφαλιά του Μακρή.

Στο 76΄ σε κεφαλιά του Αντελέγιε η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα οι Κρητικοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τριποτσέρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Χουάνμα που έφευγε στην αντεπίθεση.

Η τελευταία καλή φάση στο ματς σημειώθηκε στο 85 και ανήκε στον ΟΦΗ, ο οποίος έφτασε μία ανάσα από το 2-1, ωστόσο ο Αντελέγε, προ κενής εστίας, έστειλε την μπάλα άουτ.

Κίτρινες: Μερεμπασβίλι, Μπανούσης, Μιλιάζες, / Γιορέντε, Καλτσάς, Χουάνμα

Κόκκινες: Τριποτσέρης 81΄ (με 2 κίτρινες)

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λορία, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μπανούσης (72΄ Ροβίθης), Μονιάκης (54΄ Φερνάντεθ), Πετρόπουλος, Λαμπρόπουλος (84΄ Μεϊτέ), Μερεμπασβίλι, Στάθης, Μακρής, Μιλιάζες.

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός (63΄ Μπαρέρα), Αντέτζο, Γιορέντε, Κεϊτά, Καλτσάς, Τσαμπούρης (66΄ Πιπίνης), Στεφάνοβιτς, Καμαρά (46΄ Ναβάρο), Χουάνμα.