«Ποδαρικό» με το… δεξί έκανε ο Ολυμπιακός στη Super League, καθώς επικράτησε το Σάββατο στο «Καραϊσκάκη» με 3-1 σκορ της Νίκης Βόλου, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του νέου πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων, «καπαρώνοντας» έτσι το τρίποντο από το πρώτο 45λεπτο.

Με γκολ συνδύασαν το ντεμπούτο τους με την «ερυθρόλευκη» φανέλα οι Κασάμι (11′) και Αφελαϊ (32′), ενώ ενδιάμεσα και δη στο 28′ είχε σκοράρει για τους Πειραιώτες ο Διαμαντάκος, που μέχρι στιγμής έχει πιάσει από τα… μαλλιά τις ευκαιρίες που του έχει δώσει ο Μίτσελ.

Την πρώτη του συμμετοχή με τον Ολυμπιακό κατέγραψε επίσης ο Παραγουανός επιθετικός, Χόρχε Mπενίτες. Στην αντίπερα όχθη, η νεοφώτιστη Νίκη μείωσε στο 56ο λεπτό ο Σκούρτης, ο οποίος είχε περάσει στο παρελθόν από τις ακαδημίες των πρωταθλητών Ελλάδας.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με οκτώ νεοαποκτηθέντες στο αρχικό σχήμα παρατάχθηκε σήμερα ο Ολυμπιακός, καθώς από την περσινή ομάδα ξεκίνησαν μόνο οι Ρομπέρτο, Εντινγκά και Ντομίνγκες. Από τους νέους παίκτες των Πειραιωτών, οι τρεις συνδύασαν το επίσημο ντεμπούτο τους με γκολ.

Στο 11΄ ο Κασάμι με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ, στο 28΄ ο Διαμαντάκος μετά από κόρνερ του Ντομίνγκες και αδράνεια της άμυνας έγραψε το 2-0 και στο 32΄ ο Ιμπραϊμ Αφελάι, πάλι με δημιουργό τον «Τσόρι», έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ταμπάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά τη νίκη, έριξε στροφές και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 56′ μείωσαν με μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Σκούρτης, ο οποίος «άδειασε» Παπαδόπουλο και Αμπιντάλ και στη συνέχεια πλάσαρε υποδειγματικά τον Ρομπέρτο.

Αυτό το γκολ είχε ιστορική σημασία για την ομάδα του Βόλου, καθώς, καθώς είναι το πρώτο για τη Νίκη στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, μετά από 48 χρόνια.

Ολυμπιακός-Νίκη Βόλου 3-1

Γκολ: 11′ Kασάμι, 28′ Διαμαντάκος, 32′ Aφελάι – 56′ Σκούρτης

Κίτρινες: Ντομίνγκες, Παπαδόπουλος – Σκούρτης, Γιαννιτσάνης, Νικλητσιώτης

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ομάρ, Αμπιντάλ, Μποτία (46′ Αβραάμ Παπαδόπουλος), Μαζουάκου, Εντινγκά, Κασάμι, Ντομίνγκες, Ντοσεβί, Αφελάι (60′ Γκαζαριάν), Διαμαντάκος (69′ Mπενίτες).

Νίκη Βόλου: Ταμπάκης, Μαρινάκης, Σωτηράκος, Ιβενς, Μαχλελής, Μέτσε, Λάουξ, Μουζακίτης (46′ Κοτσαρίδης), Νικλητσιώτης, Γιαννιτσάνης, Σκούρτης.