Αν και βρέθηκε να παίζει σχεδόν ένα ολόκληρο ματς και την παράταση με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Κριβέλι από το 3ο λεπτό, η Σερβέτ όχι μόνο άντεξε στην έδρα της Γκενκ, αλλά έκανε τη σούπερ έκπληξη, κερδίζοντας την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, καθώς επικράτησε με 4-1 στα πέναλτι (2-2 κανονικός αγώνας και παράταση).

Εξέλιξη που έφερε, ως αντίπαλο του Ολυμπιακού στον γ’ προκριματικό του Europa League τους δευτεραθλητές Βελγίου στα ματς που θα διεξαχθούν στις 10 και 17 Αυγούστου.

Η Γκενκ προηγήθηκε με το πέναλτι του Τρεζόρ, όμως η ελβετική ομάδα ισοφάρισε άμεσα με τον Κονιά στο 36′. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με το τέρμα του Αροκοντάρε στο 51′, όμως η Σερβέτ αποδείχθηκε πολύ «σκληρό καρύδι» κι έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 63′ με τον Μπεντιά.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και στην ημίωρη παράταση κι όλα κρίθηκαν στα πέναλτι όπου «μίλησε» η ψυχραιμία των Ελβετών. Οι Τουατί, Γκιγιεμενό, Σέβεριν και Ροντελίν ευστόχησαν για τη Σερβέτ, την ώρα που οι Χορσόφσκι και Αροκόνταρε αστόχησαν στις δικές τους εκτελέσεις, «καταδικάζοντας» τη βελγική ομάδα στον αποκλεισμό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΓΚΕΝΚ (Βράνκεν): Βάντερβοορντ, Μουνιόθ, ΜακΚένζι, Κουέστα, Καγιεμπέ (46′ Αρτεάγκα), Πέιντσιλ (106′ Μπάαχ), Χροσόφσκι, Χέινεν (8′ Γκαλάρζα, 106′ Κουατάρα), Τρεζόρ (69′ Φαντέρα), Χανούς (69′ Ελ Χατζ), Αροκόνταρε.

ΣΕΡΒΕΤ (Βάιλερ): Φρικ (59′ Μαλ), Βουιλιόζ (119′ Ροντελίν), Ρουιγιέ, Σέβεριν, Μαζικού, Αντούνες (75′ Γκιγιεμενό), Κονιά (106′ Οντουά), Ντουλίν, Κουτέσα (75′ Φοφανά), Μπεντιά (86′ Τουατί), Κρίβελι.

Ακόμη μεγαλύτερη ήταν η «βόμβα» που έριξε η Κλάκσβικ από τα Νησιά Φαρόε, καθώς μετά τη Φερεντσβάρος απέκλεισε και την πρωταθλήτρια Σουηδίας Χάκεν, επικρατώντας με 4-3 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 2-2, παράταση 3-3).

Οι νησιώτες προηγήθηκαν με τον Φρέντικσμπεργκ στο 17′ και παρά το γεγονός ότι η Χάκεν «γύρισε» το σκορ με τα γκολ των Σάνα (24′) και Λαγιούνι (48′), η Κλάκσβικ έστειλε το ματς στην παράταση χάρις στο δεύτερο γκολ του Φρέντικσμπεργκ.

Στο 106′ ο Σαντίκ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Χάκεν, όμως η Κλάκσβικ δεν είχε πει την τελευταία… λέξη της κι οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι μετά το γκολ του Γκούσιας στο 109′.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» αστόχησαν οι Ρίγκααρντ και Σάντμπεργκ για τους γηπεδούχους, με τον Φορέν να «σφραγίζει» στο τελευταίο χτύπημά του τη σούπερ έκπληξη!

Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση πήρε και η Μακάμπι Χάιφα, απέναντι στη Σερίφ Τιρασπόλ του Κώστα Αποστολάκη, επικρατώντας με 4-1 στην παράταση (2-1 κανονικός αγώνας).

Το γκολ του Τζαμπέρ στο 85′ έστειλε τον αγώνα στο έξτρα 30λεπτο (είχε προηγηθεί η Σερίφ με τον Ταλάλ στο 20′ και ισοφάρισε ο Τσερί στο 33′), όπου άλλα δύο τέρματα από τους Νταβίντ (105’+2′) και Σουράνοφ (107′) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Ισραηλινών.