Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο του ΟΦΗ, επικρατώντας με 3-0 σκορ των Κρητικών στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 3η αγωνιστική της Super League και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς της Τρίτης με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το 1-0 για τους Πειραιώτες έγινε στο 22′ με το αυτογκόλ του Αντελέγε, ο οποίος με ένα ψηλοκρεμαστό γύρισμα «κρέμασε» τον Λορία, ενώ ο Ντουρμάζ άνοιξε λογαριασμό με την ερυθρόλευκη φανέλα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του Μίτσελ με πλασέ στο 44′.

Τον δείκτη του σκορ αύξησε με ένα πανέμορφο σουτ του Τσόρι Ντόμίνγκες στο 55′, ενώ ένα λεπτό αργότερα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Κώστας Μήτρογλου, για πρώτη φορά μετά τη μεταγραφή του στη Φούλαμ, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους των πρωταθλητών.

Στο 63ο λεπτό είχε δοκάρι ο Μπενίτες, ενώ ο γκολκίπερ, Λορία με τις αποκρούσεις του δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει ακόμη περισσότερο.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΦΗ παίζοντας μαζική άμυνα διατήρησε απαραβίαστη την εστία του στο πρώτο 20λεπτο του ματς, προβληματίζοντας τη γραμμή κρούσης των Πειραιωτών που δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά μέχρι τότε.

Πάντως η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έμελλε να δεχτεί γκολ από έναν δικό της παίκτη στο 22’, με τον Αντελέγε να είναι αυτός που έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για τους πρωταθλητές.

Από τη σέντρα του Μαζουάκου ο παίκτης του ΟΦΗ ε έβαλε το πόδι του στη μεγάλη περιοχή κι αφού η μπάλα πήρε ύψος και αιφνιδίασε το Λορία (1-0), κατέληξε στο βάθος της εστίας του πορτιέρο των Κρητικών.

Από κει και πέρα τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους Πειραιώτες. Το τραγικό λάθος του Λορια στο 44΄ (βγήκε κι…έπιασε αέρα) έδωσε την ευκαιρία στο Ντουρμάζ να «ανοίξει λογαριασμό» στους «ερυθρόλευκους», ενώ με το εξαιρετικό σουτ του Ντομίνγκες στο ξεκίνημα της επανάληψης (54΄) το παιχνίδι απόκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Μπενίτες στο 63’, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έφτασε μία ανάσα από το γκολ, το οποίο του το στέρησε το δοκάρι του Λορία, ο οποίος σημειωτέον στη συνέχεια με αρκετές αποκρούσεις δεν επέτρεψε το σκορ να πάρει μεγαλύτερο έκταση.

Ολυμπιακός- ΟΦΗ 3-0

Γκολ: 22′ αυτογκόλ Αντελεγέ, 44′ Ντουρμάζ, 54′ Τσόρι Ντόμίνγκες

Κίτρινες: Μπανούσης (ΟΦΗ), Μεϊτέ (ΟΦΗ), Διαμαντάκος (Ολυμπιακός)

Δοκάρια: Μπενίτες (63′, Ολυμπιακός)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μιλιβόγιεβιτς, Αφελάι (68′ Μπουχαλάκης), Ντουρμάζ, Τσόρι (57′ Μπενίτες), Κασάμι, Διαμαντάκος (55′ Μήτρογλου), Αμπιντάλ, Αυλωνίτης, Μαζουάκου, Σαλίνο

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λορία, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μπανούσης (61΄ Κάλαϊτζιτς), Μονιάκης, Κλέιτον Τζορτζ (61΄ Φερούς), Λαμπρόπουλος, Μεϊτέ, Περογαμβράκης (79΄ Ροβίθης), Στάθης, Μακρής.
O Tσόρι μόλις έχει «σφραγίσει» τη νίκη του Ολυμπιακού
O Kώστας Μήτρογλου δεν κατάφερε να σκοράρει στην επανεμφάνισή του στο Καραϊσκάκη