Απέναντι σε μία πιο έτοιμη ομάδα ο Ολυμπιακός άφησε υποσχέσεις με την απόδοσή του, στο τέταρτο και πιο δυνατό φιλικό παιχνίδι της καλοκαιρινής προετοιμασίας του.

Επιδεικνύοντας ωριμότητα και συγκέντρωση και έχοντας πολύ καλή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, η ομάδα του Πειραιά νίκησε το βράδυ της Τετάρτης 3-1 τη Ρέιντζερς στο «Άιμπροξ Παρκ» της Γλασκώβης.

Η νέα ομάδα που δομεί ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έδειξε καλά στοιχεία, δεδομένης της εποχής αλλά και των απουσιών παικτών που θα μπουν ως βασικοί στην ενδεκάδα, προϊόντος του χρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ψηλά, είχαν καλή κυκλοφορία και ήταν συμπαγείς, έχοντας σταθερή ανασταλτική λειτουργία αλλά και τον Πασχαλάκη σε πλήρη ετοιμότητα, οσάκις ο διεθνής τερματοφύλακας χρειάστηκε να διορθώσει λάθη των συμπαικτών του.

Η πρώτη εντυπωσιακή επέμβαση του Έλληνα διεθνή γκολκίπερ ήταν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν έβγαλε το μακρινό σουτ του Ράσκιν, ενώ έπραξε το ίδιο στο 25΄ και στην προσπάθεια του Λάμερς. Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε καλά την μπάλα αλλά του έλειπε το καθαρό μυαλό και η καλή τελική πάσα για να ζητήσει το κάτι παραπάνω.

Αφού μια ωραία κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ στο 38ο λεπτό, με την έξυπνη πάσα του Καρβάλιο στον Φορτούνη, κατέληξε σε άστοχο σουτ, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 44΄: ο Ελ Αραμπί διεκδίκησε την μπάλα στην περιοχή, την προστάτεψε με το σώμα και από την προσπάθεια του Κίνι ήρθε ο Φορτούνης να κάνει το σουτ, που βρήκε και το πόδι του Ντέιβις για το 0-1.

Οι Σκωτσέζοι ισοφάρισαν στο 52΄ με πέναλτι του Ταβερνιέ, το οποίο υποδείχθηκε σε επαφή του Πασχαλάκη με τον Κάντγουελ και πέσιμο του τελευταίου, φάση για την οποία οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα και ο Ιμπόρα δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

Η Ρέιντζερς δεν χάρηκε για πολύ, ωστόσο, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα από απίθανη μπαλιά του Μαντί Καμαρά στην πλάτη της άμυνας και κεφαλιά του Μασούρα ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα (ίσως να είχε περάσει τη γραμμή πάντως) και Καρβάλιο που ήρθε από πίσω έγραψε το 2-1.

Τελικά ο Πορτογάλος μέσος εξελίχθηκε σε παίκτη του αγώνα, καθώς στο 70΄ αξιοποίησε την εξαιρετική προσπάθεια του Ροντινέι και το γύρισμα του Βραζιλιάνου μπακ από τα δεξιά και με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού, διασφαλίζοντας τη νίκη γοήτρου της ομάδας του.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ (Μίκαελ Μπιλ): ΜακΚρόρι, Ταβερνιέ, Σούταρ, Ντέιβις, Μπάρισιτς (62΄ Σάκαλα), Ντάουελ (62΄ Λούντστραμ), Ράσκιν (74΄ Ματόντο), Κάντγουελ (81΄ Ράις), Σίμα (74΄ Χάτζι), Λάμερς (81΄ Λάβλας), ΜακΛάφλιν (62΄ Γιλμάζ), Ντέσερς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόι (89΄ Μπα), Ρέτσος, Κίνι (66΄ Ραμόν), Ιμπόρα, Μαντί Καμαρά (66΄ Μπουχαλάκης), Καρβάλιο (81΄ Αγκιμπού Καμαρά), Φορτούνης (66΄ Μπιέλ), Μασούρας (81΄ Ανδρούτσος), Ελ Αραμπί (66΄ Βρουσάι).