Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η Καλαμάτα επικράτησε το Σάββατο με το ευρύ 4-0 επί του Ολυμπιακού Β’, σε αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2. Την έδρα της εκμεταλλεύτηκε και η Ηλιούπολη που επιβλήθηκε με 3-1 της ΑΕΚ Β’.

Στην Παραλία Καλαμάτας, η ομάδα του Ίλκο Γκιεοργκιόσκι επιβεβαίωσε το παρατσούκλι της. Η «Μαύρη Θύελλα» φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ στον Ολυμπιακό Β’, στην κορυφαία φετινή της εμφάνιση.

Οι Μεσσήνιοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Χρήστου Ρόβα (37’), για να πάρει τη σκυτάλη στο δεύτερο μέρος ο Ανδρέας Τάτος (59’, 63’), που με δύο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το… κερασάκι στην τούρτα για την Καλαμάτα έβαλε ο Γιάννης Πασάς στο 85ο λεπτό.

Στην Ηλιούπολη, η ΑΕΚ Β’ έκανε το… λάθος να προηγηθεί με την προσπάθεια του Απόστολου Χριστόπουλου στο 20ο λεπτό. Η ομάδα του Ανδρέα Παντέλη αφυπνίστηκε και, αφού ισοφάρισε με αυτογκόλ του Ζίγκα Λάτσι τέσσερα λεπτά αργότερα, έφτασε στην ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Ο Βασίλης Τριανταφυλλάκος, με σουτ στο 66’ και πέναλτι στο 71’, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

15. Ηρόδοτος -11 -15αγ.

*Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β’ έχουν αφαιρεθεί πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (22/2/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Athens Kallithea FC της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Betsson Super League 2, 2022-2023.

*Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β’ έχουν αφαιρεθεί επιπλέον πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (10/3/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Κηφισιά ΑΕ της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Betsson Super League 2, 2022-2023.

* Αφαιρούνται δεκαπέντε(15) βαθμοί από την ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.