Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην εντυπωσίασε με εμφάνιση του κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης το Σάββατο στο «Γ. Καραϊσκάκης» ωστόσο πήρε τη νίκη με 2-0 σκορ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Μίτσελ με αυτό το «τρίποντο» αύξησε στους εννέα βαθμούς τη διαφορά της από τον ΠΑΟΚ (σ.σ.: φιλοξενεί την Κυριακή τον Απόλλωνα) και πλέον στρέφει την προσοχή της στο τελικό της προσεχούς Τρίτης με την Άντερλεχτ, όπου με νίκη θα «σφραγίσει» το εισιτήριο για τους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους, συναντώντας αρκετές δυσκολίες απέναντι στους -καλά διαβασμένους- Αρκάδες, ωστόσο πανηγύρισαν ακόμη μία νίκη στο Φάληρο χάρη στα γκολ των Τσόρι (74 πεν.) και Ολαϊτάν (90′).

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι με την επικράτησή του επί του Αστέρα ο Ολυμπιακός έκανε ρεκόρ, καθώς με 13 νίκες και μία ισοπαλία μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Με πολλές αλλαγές παρατάχθηκε η ομάδα του Πειραιά στο σημερινό παιχνίδι και σε συνδυασμό ότι ακολουθούσε το ματς της χρονιάς κόντρα στην Άντερλεχτ, πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση, χωρίς τον ρυθμό που πιάνει σε άλλα ματς.

Πάντως η ομάδα του Μίτσελ τα βρήκε σκούρα στο σημερινό ματς, καθώς απέναντί της είχε έναν μαχητικό Αστέρα, οι παίκτες του οποίου με πολύ τρέξιμο και αλληλοκαλύψεις προσπαθούσαν να περιορίσουν το διαθέσιμο χώρο των γηπεδούχων.

Οι ερυθρόλευκοι απείλησαν πρώτοι στο ματς με δύο σουτ του -MVP της αναμέτρησης- «Τσόρι», ο οποίος είδε το πρώτο στο 12ο να φεύγει λίγο άουτ και το δεύτερο δέκα λεπτά αργότερα να αποκρούεται σωτήρια ο Ερνάντες.

Στην αντίπερα όχθη οι παίκτες του Βεργέτη προσπάθησαν να παίξουν με αντεπιθέσεις και είχαν δύο καλές στιγμές, την πρώτη με τον Καράσκο και τη δεύτερη με τον Ουσέρο, τις οποίες σταμάτησε ο εκπληκτικός και σήμερα, Ρομπέρτο.

Στο 32′ έπειτα από σέντρα του Χολέμπας ο Φουστέρ αστόχησε με κεφαλιά, από καλή θέση, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος χωρίς σκορ (0-0) .

Στην επανάληψη η ομάδα του Στάικου Βεργέτη άρχισε να πιέζει πιο ψηλά γνωρίζοντας ότι ο αντίπαλός της θα αυξήσει την πίεση, καταφέρνοντας μάλιστα να κρατάει μακριά από την περιοχή της τους γηπεδούχους που όσο περνούσαν τα λεπτά έδειχναν να αγχώνονται ολοένα και περισσότερο.

Όλα αυτά όμως έως το 72ο λεπτό, καθώς σε εκείνο το σημείο του ματς ο νεοεισελθών, Βάις βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ζησόπουλου κερδίζοντας το πέναλτι.

Την μπάλα έστησε στην άσπρη βούλα ο Τσόρι, ο οποίος νίκησε τον Ερνάντεζ και έκανε το 1-0, λύνοντας έτσι τον γόρδιο δεσμό για τους Πειραιώτες.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησα να ισοφαρίσουν, βγαίνοντας μπροστά, ωστόσο εν τέλει δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα.

Και μπορεί να τη γλίτωσαν στη φάση του 89’ όταν ο Βάις είχε δοκάρι, αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη και ένα λεπτό αργότερα όταν ο Μάικλ Ολαϊτάν με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0, σκοράροντας για δεύτερο διαδοχικό ματς.

Κίτρινες: Παπαδόπουλος – Εντό, Καράσκο, Μουνάφο, Ζησόπουλος, Μπακασέτας, Γκοϊάν