Στην Τουρκία και συγκεκριμένα στη Σμύρνη ολοκληρώθηκε απόψε (7/2) η εφετινή ευρωπαϊκή πορεία της ανδρικής ομάδας του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν πολύ μεγάλη μάχη αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από την Αρκάς με 3-0 σετ, στον αγώνα ρεβάνς των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του CEV Cup.

Κατά συνέπεια, η τουρκική ομάδα υπερκάλυψε την ήττα στο κλειστό του Ρέντη (2-3) και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, αποκλείοντας από τη συνέχεια τον κάτοχο του τίτλου.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-12 και 22-20 αλλά το έχασε. Μαζί του χάθηκε και η ψυχολογία από τους παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι. Οι «ερυθρόλευκοι» πιέστηκαν στην υποδοχή αλλά και από το αντίπαλο μπλοκ και δεν κατάφεραν να πάρουν ένα σετ που θα τους έβαζε στον αγώνα, καθώς σε περίπτωση ήττας χρειάζονταν δύο για να οδηγήσουν το παιχνίδι στο «χρυσό» σετ.

Με τον Μαντιράτσι να ηγείται επιθετικά των γηπεδούχων και τον πρωταθλητή Ελλάδας να μην έχει ποιοτική υποδοχή, η Αρκάς πήρε τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός πάλεψε και στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με 21-20 αλλά «κόλλησε» ξανά και με 0-2 εις βάρος του, η ανατροπή είχε γίνει πια γίνει πολύ δύσκολη…

Οι πόντοι της Αρκάς προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις (49% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων (10 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων (7 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-21.

ΑΡΚΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γκλεν Χόαγκ): Μαντιράτσι 20 (18/30 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Μετίν 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Σούμπασι 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες), Γκρόζερ 10 (7/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάρτεφ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Τοπμπασλί 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Καράτας (λ, 45% υπ. – 36% άριστες), Γιουτσέλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 6 (4/8 επ., 2 άσσοι), Στερν 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/12 επ., 30% υπ. – 20% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Τζούριτς 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Ιντάλγκο 14 (11/27 επ., 3 άσσοι, 33% υπ. – 28% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 30% υπ. – 30% άριστες), Τζιάβρας (λ, 75% υπ. – 25% άριστες), Γκουσταβάο 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες).