Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στον Βόλο και τον Ολυμπιακό στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, για την 13η αγωνιστική της Super League, καθώς διεκόπη για 55 λεπτά και εν τέλει ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες (2-2).

Οπαδοί των Πειραιωτών στις καθυστερήσεις του αγώνα, ενώ το σκορ ήταν 2-2, επιχείρησαν να κάνουν «ντου» στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο οι αστυνομικές δυνάμεις τους απέτρεψαν. Ακολούθησε μεγάλη ένταση ανάμεσα στους άνδρες της ΕΛ.ΑΣ και τους οπαδούς των «ερυθρολεύκων».

Στο γήπεδο έγινε χρήση δακρυγόνων, ενώ αρκετά αντικείμενα εκτοξεύτηκαν στο ταρτάν του Σταδίου.

Όπως ήταν φυσικό η ατμόσφαιρα στο Στάδιο έγινε αποπνικτική, με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να προστατευτούν από τα χημικά, την ώρα που γονείς προσπαθούσαν να πάρουν τα παιδιά τους και να φύγουν από το γήπεδο, προκειμένου να μην εισπνεύσουν χημικά.

Εν τέλει οι δύο ομάδες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Μάλιστα, όπως ανέφερε η COSMOTE TV ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Φίλιπ Κόστιτς μεταφέρθηκε υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια, καθώς αντιμετώπισε προβλήματα όρασης λόγω της χρήσης δακρυγόνων.

Εν τέλει μετά από 55 λεπτά οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και μετά από 2 λεπτά σφύριξε τη λήξη του ματς ο διαιτητής, με τις δύο ομάδες να μη δείχνουν καμία διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο, αλλάζοντας… πασούλες στον αγωνιστικό χώρο.

Έτσι Βόλος και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν 2-2, με τους χούλιγκαν των γηπέδων να αναδεικνύονται για ακόμη ένα παιχνίδι νικητές με την αρρωστημένη δράση τους στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Πάντως η πειραϊκή ΠΑΕ, στην ανακοίνωση που εξέδωσε μετά το παιχνίδι, ούτε λίγο, ούτε πολύ δικαιολόγησε τους οπαδούς της που… μπούκαραν στο γήπεδο, τονίζοντας ότι «το ξέσπασμα του κόσμου αναμενόμενο».

Οι Πειραιώτες προέρχονταν από τη συντριβή (5-0) στο Φράιμπουργκ και ήθελαν πάση θυσία το τρίποντο, προκειμένου να γιατρέψουν τις… πληγές που τους άνοιξε η βαριά ήττα στη Γερμανία.

Με τέσσερις αλλαγές συγκριτικά με το ματς στη Γερμανία παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, ο οποίος είναι… στον αέρα, μετά το «κάζο» στο Φράιμπουργκ.

Ο Ισπανός επέλεξε για το αρχικό σχήμα τους Μπιανκόν, Ιμπόρα, Μπιέλ και Μασούρα, που δεν είχαν ξεκινήσει απέναντι στη Φράιμπουργκ.

Στο 16ο λεπτό ο Ρέτσος έσπρωξε τον Γκαρσία μέσα στην περιοχή, ρίχνοντας τον στο έδαφος και ο Παπαπέτρου, αφού έκανε χρήση on field review, καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, αποβάλλοντας με απευθείας κόκκινη κάρτα τον αμυντικό του Ολυμπιακού.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μωραΐτης, ο οποίος είδε τον Πασχαλάκη να πέφτει σωστά και να αποκρούει. Εντούτοις η μπάλα του στρώθηκε και πάλι και έκανε το 1-0 για τον Βόλο.

Στο 40 λεπτό ο Κόστιτς στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα χτύπησε με τα χέρια του τον Μπιανκόν στο πρόσωπο. Τη φάση είδε στο on field review ο Παπαπέτρου, ο οποίος καταλόγισε σωστά το πέναλτι στους «ερυθρόλευκους».

Την μπάλα στην άσπρη βούλα έστησε ο Ελ Κααμπί, ο οποίος στο 43′ νίκησε τον Κόστιτς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Ολυμπιακό.

Στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Μύγας είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι αποβλήθηκε από το ματς και αποκαταστάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο αγώνα, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με 10 παίκτες.

Στο 50ο λεπτό ο Ιμπόρα μάρκαρε αντικανονικά τον Μωραΐτη, με τον Παπαπέτρου να δείχνει και πάλι την άσπρη βούλα.

Ο Γκαρσία εκτέλεσε το πέναλτι και νίκησε τον Πασχαλάκη στο 51′, δίνοντας εν νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η χαρά των παικτών του Βόλου για το νέο προβάδισμά τους όμως διήρκησε για μόλις 3 λεπτά, καθώς στο 54′ από σέντρα του Ροντινέι, ο Καλογερόπουλος έστειλε με το γόνατό του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για να γίνεται έτσι το 2-2 των Πειραιωτών.

Στο 60′ ο Μασούρας σκόραρε, μετά από πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε από τον Παπαπέτρου για οφσάιντ, αφότου ο ρέφερι είδε τη φάση στο on field review.

Στο 89′ ο Ελ Κααμπί πέτυχε γκολ, ωστόσο από το VAR διαπιστώθηκε ότι ο Ελ Κααμπί, που είχε δώσει την ασίστ στον συμπατριώτη του, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Έτσι και αυτό το γκολ των Πειραιωτών ακυρώθηκε, με το 2-2 να διατηρείται.

Στις καθυστερήσεις το ματς διεκόπη λόγω έντασης μεταξύ αστυνομίας και οπαδών, με τα χημικά να κάνουν αποπνικτική την ατμόσφαιρα και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια.

Μετά από 55 λεπτά οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μπήκαν εκ νέου στο γήπεδο, χωρίς να έχουν καμία διάθεση να παίξουν, με τον ρέφερι Παπαπέτρου να σφυρίζει τη λήξη του ματς μετά από 2 λεπτά.

Βόλος-Ολυμπιακός 2-2

Γκολ: 20′ Μωραΐτης (Bόλος), 43′ πεν. Ελ Κααμπί (Ολυμπιακός), 51′ πεν. Γκαρσία (Βόλος), 54′ αυτ. Kαλογερόπουλος (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Μασούρας (Ολυμπιακός), Μύγας (Βόλος), Κόστιτς (Βόλος), Τρουιγιέ (Βόλος), Κορνέτ (Βόλος)

Κόκκινες: 18′ Ρέτσος (Ολυμπιακός), 45+12′ Μύγας (Βόλος)

Βόλος:Κόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ, Άλχο, Κόμπα (76′ Κόμπα), Μωραΐτης (59′ Ασλανίδης), Γκαρσία.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ροντινέι, Μπιανκόν, Ρέτσος, Καμαρά (72′ Kαρβάλιο), Ιμπόρα, Μασούρας (82′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Μπιέλ (24′ Έσε), Ελ Κααμπί.