Την ήττα με 4-2 από την Φράιμπουργκ γνώρισε ο Ολυμπιακός σε φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στο Σρουντς της Αυστρίας. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα πολύ άσχημο ξεκίνημα και βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 μόλις στο 22΄ με τέρματα των Μεχμέντι (4΄, 22΄) και Σμιντ (16΄).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές και κατάφερε να μειώσει με τον Τάτο στο 47’ που έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα της Γερμανικής ομάδας και πλάσαρε σε άδειο τέρμα. Στο 71΄ όμως οι Γερμανοί ανέβασαν και πάλι την διαφορά στα τρία τέρματα μετά από λάθος του Κάρολ που εκμεταλλεύτηκε ο Τσουκ. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Ολαϊτάν, το πρώτο τέρμα του με την φανέλα του Ολυμπιακού, στο 73΄ λεπτό.

Ολυμπιακός:
Μέγιερι (46′ Κάρολ), Σαλίνο (46′ , Κοντρέρας (32′ Α. Παπαδόπουλος, 69′ Σιώπης), Μανωλάς (46′ Σιόβας), Χολέβας (46′ Λουκογιάννης, 69′ Καραγκούνης), Μανιάτης (46′ Βάις), Φέισα (46′ Μασάντο), Σάμαρης (32′ Γρέκο, 61′ Ιμπαγάσα), Ντομίνγκεζ (46′ Ντε Βινσέντι), Φουστέρ (32′ Τάτος, 61′ Φετφατζίδης), Μήτρογλου (46′ Διαμαντάκος, 69′ Ολαϊτάν).

Φράιμπουργκ:
Σόλοφ (46′ Μπαλτς), Φερνάντες, Χάνκε, Μεχμεντί (46′ Φράιζ), Σμιντ, Σούστερ, Μούτζα, Σορκ, Γκίντερ, Κλάους.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης:Τσουκ, Κοκελίν, Χέφλερ, Ζουλιέν, Γκουεντέ, Σραμλ και Γκίντερ.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης