Στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας του, στο Ζέεφελντ, ο Ολυμπιακός νίκησε το Σάββατο 3-0 την Βάτενς, ομάδα Β’ κατηγορίας στην Αυστρία, με τον νεοαποκτηθέντα Μιχέλ Άνχελ Γκερέρο να σημειώνει δύο γκολ και να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Φορτούνης με ένα εκπληκτικό σουτ, ενώ επτά λεπτά αργότερα η ομάδα του Πειραιά είχε δοκάρι με τον Μάνο.
Στο β’ ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε τους 10 από τους 11 παίκτες, με τον Γκερέρο στο 68′ να κάνει το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 83′ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Πάρντο, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Νικολής, Βούκοβιτς, Ένγκελς, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μανθάτης, Βρουσάι, Μάνος. Στο Β’ ημίχρονο: Γιαννιώτης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Νικολάου, Ρομαό, Καμαρά, Ανδρούτσος, Πάρντο, Βέργος, Τζούρτζεβιτς, Γκερέρο.