Πήρε βαθμό-«χρυσάφι» ο Ολυμπιακός στη Λισαβόνα

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση την Τετάρτη στο βροχερό «Ντα Λουζ», ωστόσο δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από τη Λισαβόνα.

Η ομάδα του Πειραιά, «πληρώνοντας» ένα λάθος του Ρομπέρτο, αρκέστηκε στην ισοπαλία με 1-1 σκορ απέναντι στην Μπενφίκα, στον αγώνα τους για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, εντούτοις παραμένει το «αφεντικό» για τη δεύτερη θέση.

Κι αυτό γιατί οι «ερυθρόλευκοι» θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν... κεφάλι στην υπόθεση-πρόκριση σε δύο εβδομάδες, όταν θα υποδεχτούν τους Πορτογάλους στο «Γ. Καραϊσκάκης» .

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό με ένα πανέμορφο γκολ του Ντομίνγκες, ωστόσο ο Καρντόσο, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ρομπέρτο, σκόραρε από κοντά, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε... περίπατο στις Βρυξέλλες, συντρίβοντας με 5-0 την Άντερλεχτ.

Ο αγώνας

Ο Μίτσελ παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-3 με τον Σαβιόλα να μένει στον πάγκο, ενώ αντίθετα φανέλες βασικών πήραν οι Σαλίνο και Ντομίνγκες.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα «ερυθρόλευκα» γκολπόστ, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτελούσαν οι Σαλίνο, Μανωλά, Σιόβα, Χολέμπας.

Οι Σάμαρης και Μανιάτης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ και μπροστά τους κυρίως σε δημιουργικό ρόλο βρισκόταν ο Τσόρι Ντομίνγκες.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης ξεκίνησε ο Βάις, στο αριστερό ο Φουστέρ, ενώ ο Μήτρογλου ήταν η αιχμή του «ερυθρόλευκου δόρατος».

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν διαβασμένοι στο «Ντα Λουζ», άντεξαν στην πίεση των πρώτων λεπτών και στη συνέχεια ανέλαβαν αυτοί τα ηνία του ματς.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν άψογα στημένη στον αγωνιστικό χώρο, είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Ρομπέρτο και ήλεγχε το ματς, έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία.

Μάλιστα το συγκρότημα του Μίτσελ άρχισε να απειλεί τους γηπεδούχους, με τον Μήτρογλου στο 6’ και στο 9’ να μην μπορεί όμως να βρει στόχο.

Στον αντίποδα η Μπενφίκα έδειχνε εγκλωβισμένη, καθώς η τριπλέτα των Τσόρι-Σάμαρη-Μανιάτη στο κέντρο είχε κυριαρχήσει πλήρως ενώ και οι δυο μπακ των «ερυθρόλευκων», οι Σαλίνο και Χολέμπας είχαν καλές επιστροφές, με αποτέλεσμα να μην έχουν το παραμικρό πρόβλημα οι νταμπλούχοι Ελλάδας.

(Το γκολ του Ντομίνγκες)

Η κυριαρχία των Πειραιωτών έμελλε να μετουσιωθεί σε γκολ στο 29ο λεπτό όταν μετά από άψογη ενέργεια του Μήτρογλου, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Τσόρι, ο οποίος προσποιήθηκε και… άδειασε τον Γκαράι και ανενόχλητος γαρ, πλάσαρε, ανοίγοντας το σκορ για τον Ολυμπιακό.

Παρά το τέρμα που δέχτηκε η Μπενφίκα δεν μπόρεσε να αντιδράσει κι έτσι οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα στο πρώτο 45λεπτο, με τους γηπεδούχους πάντως να χάνουν την καλύτερη ευκαιρία τους στο 45’ με τον Τζον, που έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι ουρανοί στο Ντα Λουζ ωστόσο είχαν ανοίξει για τα καλά και η καταρρακτώδη βροχή είχε μετατρέψει τον αγωνιστικό χώρο σε… πισίνα, με την μπάλα να κολλάει στα περισσότερα σημεία του ματς, δυσχεραίνοντας το έργο των ποδοσφαιριστών.

Πάντως το τερέν έγινε ακόμη χειρότερο στο δεύτερο ημίχρονο, κι έτσι από το 46’ μέχρι το 70’ το ματς έμοιαζε περισσότερο με αγώνα... πόλο.

Μάλιστα ο… βούρκος στέρησε το γκολ από τον Ολυμπιακό στο 59' όταν το πλασέ του Φουστέρ υπό... φυσιολογικές συνθήκες θα κατέληγε εύκολα στα δίχτυα, αλλά σε αυτό το τερέν δεν μπήκε ποτέ, με τον Μήτρογλου να μην μπορεί να την σπρώξει.

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζαν ακόμη περισσότερο, ωστόσο στο 81' ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά στο δεύτερο τέρμα, αλλά από τη σέντρα του Γιαταμπαρέ, ο Μήτρογλου σημείωσε γκολ, αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Για να φτάσουμε στο 84ο λεπτό όταν η κακή έξοδος του Ρομπέρτο, η αδράνεια του Σιόβα έδωσε την ευκαιρία στον Καρντόσο να ισοφαρίσει σε 1-1, που έμελλε να διατηρηθεί έως το τελευταίο σφύριγμα του Ισπανού ρέφερι.