Ο διαιτητής τίναξε το ντέρμπι στον αέρα

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 2 Μαρτίου 2016, 22:05

Ποδοσφαιρική Ελλάς το μεγαλείο σου... Ο επεισοδιακός ημιτελικός Κυπέλλου ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό στην Τούμπα δεν τελείωσε ποτέ, με τον διαιτητή του ματς, Ανδρέα Παππά να έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης που το ματς διεκόπη οριστικά στο 88ο λεπτό, την ώρα οι οι ερυθρόλευκοι προηγούνταν με 2-1.

Αφαίρεση βαθμών και κλείσιμο της Τούμπας περιμένει τον ΠΑΟΚ
Το πέναλτι που δεν δόθηκε στον «δικέφαλο» του Βορρά, μετά την ανατροπή του Καπίνο στον Μακ έφερε «τσουνάμι» αντιδράσεων στο παιχνίδι, με οπαδούς των γηπεδούχων να... μπουκάρουν στον αγωνιστικό χώρο και τα ΜΑΤ να αναλαμβάνουν δράση.

Οι δύο ομάδες και το διαιτητικό τρίο οδηγήθηκε εσπευσμένα στα αποδυτήρια κι ενώ υπήρχε η διάθεση να ολοκληρωθεί το ματς και τόσο οι παίκτες όσο και ο ρέφερι βγήκαν στο τερέν, νέες ρίψεις καπνογόνων, είχαν ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην ολοκληρωθεί ποτέ.

Βέβαια όπως προαναφέραμε αρνητικοί πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Παππάς και οι βοηθοί του που κατάφεραν να βάλουν φωτιά σε ένα ματς, στο οποίο εν συνεχεία ανέλαβαν δράση οι χούλιγκαν, που μετέτρεψαν το τερέν σε πεδίο μάχης.

(H διακοπή του ματς)

Πάντως πέναλτι θα μπορούσε να δοθεί και στον Ολυμπιακό στο Α' μέρος στο 33ο λεπτό σε μαρκάρισμα του Τσίμιροτ στον Φορτούνη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι διακοπή υπήρξε στο ματς και λίγο μετά το δεύτερο γκολ των Πειραιωτών. Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μάρκο Σίλβα δέχτηκε ένα ποτήρι με νερό από την εξέδρα, γεγονός που ανάγκασε τον Ανδρέα Παππά να διακόψει προσωρινά το ματς.

Ο δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο, καθώς στο 9ο λεπτό προηγήθηκε στο σκορ χάρη σε γκολ του Μακ, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Καπίνο και, πλασάροντάς τον εύστοχα, έκανε το 1-0.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, όταν μετά από εκτελεση φάουλ του Φορτούνη στο ύψος της μεγάλης περιοχής ο Καμπιάσο έπιασε την κεφαλιά και υποχρέωσε τον Βελλίδη να μαζέψει την μπάλα από το βάθος την εστία του, ενώ στο 57ο λεπτό έκαναν την ολική ανατροπή με τον Φουστερ.

Όπως προαναφέραμε στο 86ο λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που έπρεπε να δοθεί σε ανατροπή του Καπίνο στον Μακ, με αποτέλεσμα το ματς να πάρει φωτιά.
(To πέναλτι που δεν δόθηκε στον ΠΑΟΚ)

Ακολούθησε διακοπή, διάθεση για... επανέναρξη και νέα διακοπή αυτή τη φορά οριστική, καθώς ο αγωνιστικός χώρος είχε κατακλυστεί από καπνογόνα, καρέκλες και κάθε λογής αντικείμενο.

Βαριές ποινές περιμένουν τον ΠΑΟΚ

Η τύχη του αγώνα θα κριθεί από τα πειθαρχικά όργανα, πάντως θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο πως οι ερυθρόλευκοι θα κερδίσουν το ματς στα χαρτιά με σκορ 3-0, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν υπαίτιοι της διακοπής της αναμέτρησης (η ρεβάνς πάντως θα διεξαχθεί κανονικά τον Απρίλιο στο «Καραϊσκάκη»).

Πιο συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ κινδυνεύει με αφαίρεση τριών βαθμών από το τρέχον πρωτάθλημα (κάτι που ίσως τους βάλει σε κίνδυνο ακόμη και για τη συμμετοχή στα play offs) και δύο από το επόμενο, καθώς και κλείσιμο της Τούμπας για πολλές αγωνιστικές (τουλάχιστον 3-4), ενώ θα υπάρξουν κυρώσεις και από την πολιτεία βάσει του νόμου με διοικητικά πρόστιμα και κλείσιμο συγκεκριμένων θυρών ακόμη και μετά το τέλος της τιμωρίας.

Σημειώνεται, πάντως, πως με την απεργία των δικηγόρων σε εξέλιξη είναι άγνωστο πότε θα εκδικαστεί η συγκεκριμένη υπόθεση.

(Το γκολ του Μακ)

(Το γκολ του Καμπιάσο)

(Το γκολ του Φουστέρ)

(Το ποτήρι που δέχτηκε ο Σίλβα)

(Το πέναλτι που δεν σφυρίχθηκε στον Ολυμπιακό)

(Η φάση της αποβολής του Μακ)

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-2

Γκολ:
9' Mακ (ΠΑΟΚ), 28' Καμπιάσο (Ολυμπιακός), 57' Φουστέρ (Ολυμπιακός)