Η… ξέφρενη πορεία της Τζιρόνα στο ξεκίνημα της La Liga συνεχίστηκε και στο «Νουέβο Λος Κάρμενς», όπου έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά έφυγε νικήτρια με 4-2 επί της Γρανάδα στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 5ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι είχε δύο διαφορετικά… πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος η Τζιρόνα έκανε «πάρτι» και μέσα σε 14 λεπτά το συγκρότημα του Μίτσελ προηγήθηκε με 3-0, δείχοντας ότι θα είχε πολύ εύκολο έργο στη συνέχεια.

Οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν ότι είχαν «καθαρίσει» με τη νίκη και χαλάρωσαν στην επανάληψη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλλευτούν και να μειώσουν σε 2-3 με τον Μπογιέ στο 85΄.

Τελικά ο Βραζιλιάνος Κούτο «σφράγισε» το «τρίποντο» για την Τζιρόνα, η οποία μετά τις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, παραμένει η τρίτη ομάδα που δεν γνωρίζει τι θα πει ήττα στο ισπανικό πρωτάθλημα, έχοντας έως τώρα 4 νίκες και μόλις μία ισοπαλία!

Εκ διαμέτρου αντίθετο είναι το ξεκίνημα για την ομάδα του Πάκο Λόπεθ. Με τέσσερις ήττες και μία νίκη παραμένει στις τελευταίες θέσεις, παρουσιάζοντας τρομερά προβλήματα στην άμυνα, όπου έχει παθητικό 15 γκολ σε 5 αγώνες!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ράγιο Βαγεκάνο-Αλαβές 2-0 (43΄ πεν. Παλαθόν, 82΄ Ντε Φρούτος)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Κάντιθ 3-0 (66΄ Γκουρουθέτα, 68΄ Βιγιαλίμπρε, 90+1΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0 (5΄, 34΄ Ντούρο, 54΄ Χάβι Γκέρα)

Θέλτα-Μαγιόρκα 0-1 (85΄ Μουρίκι)

Μπαρτσελόνα-Μπέτις 5-0 (25΄ Ζοάο Φέλιξ, 32΄ Λεβαντόφσκι, 62΄ Φεράν Τόρες, 66΄ Ραφίνια, 81΄ Ζοάο Κανσέλο)

Χετάφε-Οσασούνα 3-2 (36΄ Μίτροβιτς, 51΄ Καρμόνα, 86΄ Μαξίμοβιτς – 45΄ Μουνιόθ, 57΄ Μπούντιμιρ)

Βιγιαρεάλ-Αλμερία 2-1 (45+5΄ Χεράρδο Μορένο, 90+4΄ Σόρλοθ – 44΄ Ακιέμε)

Σεβίλη-Λας Πάλμας 1-0 (71΄ Λουκεμπάκιο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 2-1 (46΄ Βαλβέρδε, 60΄ Χοσέλου – 5΄ Μπαρενετσέα)

Γρανάδα-Τζιρόνα 2-4 (63΄ Ουζούνι, 85΄ Μπογιέ – 22΄ Τσιγκάνκοφ, 31΄ Σάβιο, 35΄ Λόπεθ, 89΄ Κούτο)