Με γκολ του Μαντσίνι στις καθυστερήσεις του πρώτου του αγώνα απέναντι στην Μπράγκα, για τα πλέι οφ του Champions League, ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός στη μάχη για την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» ναι μεν έχασαν με 2-1 σκορ το βράδυ της Τρίτης από τους Πορτογάλους στο «Estadio Municipal de Braga» ωστόσο, χάρη στο τέρμα του Αργεντίνου εξτρέμ, κατάφεραν να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους, κι έτσι θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν με μεγαλύτερες αξιώσεις την ανατροπή στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στο ΟΑΚΑ.

Η ελληνική ομάδα βρήκε στα… χασομέρια του ματς αυτό που δικαιούνταν στο παιχνίδι, καθώς είχαν προηγηθεί αρκετές ευκαιρίες για να βρει δίχτυα, με μεγαλύτερη εξ αυτών εκείνη του Σπόραρ, ο οποίος στο 63΄δεν κατάφερε σε κενή εστία να σκοράρει.

Το συγκρότημα του Αρτούρ Ζόρζε, που στο πρώτο ημίχρονο, όχι μόνο δεν απείλησε καθόλου τον Παναθηναϊκό, αλλά απεναντίας τα βρήκε σκούρα κόντρα στο συγκρότημα του Γιοβάνοβιτς, βρέθηκε να προηγείται με 2-0 χάρη στα γκολ των Ρουίθ και Τζάλο στο 51’ και στο 74΄, αντίστοιχα, με τον Μαντσίνι όμως να “χτυπάει” στις καθυστερήσεις, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του “τριφυλλιού” για την ανατροπή στον επαναληπτικό της Αθήνας.

Πως παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στην έδρα της Μπράγκα με σύστημα 4-3-3. Ο Μπρινιόλι πήρε θέση κάτω από τα γκολπόστ, με τους Βαγιαννίδη, Γεντβάι, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ να συνθέτουν την τετράδα στην άμυνα.

Οι Ρούμπεν, Βιλένα και Τζούριτσιτς ξεκίνησαν στον άξονα, με τους Παλάσιος-Μαντσίνι να είναι στα άκρα και τον Σπόραρ να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Οι «πράσινοι» μπήκαν φουριόζοι στο ματς και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, έχοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μάγκνουσον έπιασε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιλένα, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό και βγάζοντας μεγάλη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς απείλησαν εκ νέου στο 7ο λεπτό με το σουτ του Μαντσίνι έξω από την περιοχή, που έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Και μπορεί αυτή η φάση να θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, δεδομένου ότι υποδείχθηκε -σωστά- ως οφσάιντ ο παίκτης του «τριφυλλιού», ωστόσο ήταν ακόμη μία επιβεβαίωση της εξαιρετικής εκκίνησης του Παναθηναϊκού στο ματς!

Λίγα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να την… πατήσει, ωστόσο τον έσωσε το Video Assistant Replay.

Στο 16ο λεπτό ο Τσβάιερ υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Μπράγκα για μαρκάρισμα του Βαγιαννίδη στον Μπρούμα, εντούτοις ο Γερμανός διαιτητής, μετά από προτροπή του συμπατριώτη του που ήταν στο VAR, εξέτασε τη φάση στο on field review.

Εκεί λοιπόν άλλαξε την απόφασή του, καθώς διέκρινε ιδίοις όμμασι ότι ο άσος των Πορτογάλων ήταν αυτός που πάτησε πρώτος τον νεαρό οπισθοφύλακα της ελληνικής ομάδας.

Μετά τη διακοπή, λόγω της εξέτασης της φάσης του πέναλτι, όπως ήταν φυσικό, ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο ο Παναθηναϊκός, χτυπώντας και πάλι από τη μεριά των Βαγιαννίδη και Παλάσιος, που ήταν ο μόνιμος πονοκέφαλος για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο του ματς, δημιούργησε ακόμη μία μεγάλη φάση.

Ο Αργεντίνος άσος πάτησε περιοχή από τα δεξιά και βγήκε τετ-α-τετ με τον Ματέους, αλλά σούταρε πάνω στον γκολκίπερ της Μπράγκα, με αποτέλεσμα να περάσει κι αυτή η ευκαιρία ανεκμετάλλευτη για την ελληνική ομάδα.

Στο δεύτερο από τα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων που υποδείχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο η -άφαντη μέχρι τότε επιθετικά- Μπράγκα λίγο έλειψε, κόντρα στη ροή του αγώνα, να ανοίξει το σκορ με το σουτ του Αντρέ Όρτα που βρήκε λίγο πάνω στον Ρούμπεν και να κατέληξε κόρνερ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο Α’ μέρος ανήκε στους πράσινους, όταν ο Παλάσιος έκανε μία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον επερχόμενο Σπόραρ, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας, βλέποντας εν τέλει τον Ματέους να διώχνει με γροθιές.

Η λευκή ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο αδικούσε το συγκρότημα του Γιοβάνοβιτς που είχε τον απόλυτο έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου, με υπέρ του 57%-43% κατοχή της μπάλας και 6 τελικές έναντι μίας των γηπεδούχων (1-1 στην εστία).

Στο δεύτερο μέρος η Μπράγκα μιμήθηκε τον Παναθηναϊκό του πρώτου μέρους και μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τη μόνη διαφορά ότι αυτή ήταν αποτελεσματική και κατάφερε να σκοράρει.

Στο 48′ ο Ρουίθ έριξε την… προειδοποιητική βολή στο 48΄, όταν έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή, βλέποντας τον Μπρινιόλι ενστικτωδώς να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

Τρία λεπτά αργότερα ωστόσο ο ίδιος παίκτης δεν λάθεψε. Μετά τη συνεργασία των Μπρούμα-Αντρέ Όρτα ο Ισπανός επιθετικός έγινε κάτοχος την μπάλας και με σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής την έστειλε στα δίχτυα του Ιταλού, γράφοντας το 1-0.

Παρά το γεγονός ότι το μομέντουμ το είχε η Μπράγκα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να συνέλθει, να αφήσει πίσω του το γκολ που δέχτηκε και να βγει μπροστά προκειμένου να αναζητήσει την ισοφάριση.

Στο 63ο λεπτό οι πράσινοι άγγιξαν το 1-1, ωστόσο αυτό δεν ήρθε, καθώς ο Σπόραρ είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία. Ο Μαντσίνι μπήκε ωραία από τα αριστερά στην περιοχή των γηπεδούχων, ξεπερνώντας τον Φόντε και έκανε παράλληλη σέντρα στον Σλοβένο φορ, ο οποίος, αν και είχε μπροστά του κενή εστία, δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, στέλνοντάς την πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Και αντί να γίνει το 1-1 από τον Σπόραρ, ο οποίος αντικαταστάθηκε μετά τη συγκεκριμένη φάση από τον Ιωαννίδη, εν τέλει ο φωτεινός πίνακας του «Estadio Municipal de Braga» λίγο αργότερα έγραψε 2-0.

Στο 74′ από εκτέλεση πλαγίου του Ρουίθ και λάθος κοντρόλ του Γεντβάι, ο Τζαλό έγινε κάτοχος της μπάλας και νίκησε με δυνατό σουτ τον Μπρινιόλι, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Η Μπράγκα έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ντζαλό στο 90’+4’ με τον Μπρινιόλι να αποκρούει εντυπωσιακά κι ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ που έψαχνε για να μείνει «μέσα» στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο Ιωαννίδης έβγαλε μία καταπληκτική ασίστ στον Μαντσίνι, ο οποίος προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα, μειώνοντας σε 2-1 στο 90’+5’.

Μπράγκα-Παναθηναϊκός 2-1

Γκολ: 51′ Ρουίθ (Μπράγκα), 74′ Τζαλό (Μπράγκα), 90+5′ Μαντσίνι (Παναθηναϊκός)

Κίτρινες: Τζούρισιτς (Παναθηναϊκός), Νιακατέ (Μπράγκα), Φόντε (Μπράγκα), Αράο (Παναθηναϊκός), Μπρινιόλι (Παναθηναϊκός)

Μπράγκα: Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Μουσράτι (36′ λ.τ. Αντρέ Όρτα, 84′ Ρόνι Λόπες), Πίτσι, Καρβάλιο, Όρτα, Ρουίθ, Μπρούμα (84′ Αντρέ Κάστρο)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Βαγιανίδης, Γεβντάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (82′ Αράο), Τζούρισιτς (65′ Μπερνάρ), Βιλένα (76′ Τσέριν), Παλάσιος (76′ Αϊτόρ), Σπόραρ (65′ Ιωαννίδης), Μαντσίνι